Kredi Notu Neye Göre Yükselir ?

Kredi notu bildiğimiz gibi insanların bankalarla olan bağlarının ne kadar sıcak olduğunu gösteren bir puanlamadır. Öyleki bankalarla aranızın kötü olması yani ödemeler de yaptığınız aksaklıklar  bankalarla aranızı bozacak ve kredi puanınızı düşürecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdir de ise nakit ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için bankalardan kredi çekmekte zorlanacaksınız. Peki bankalardan kredi çekebilmek için gerekli olan yüksek kredi notuna nasıl sahip olabiliriz? Maddeler halinde anlatalım.

1- Ödemelerinizi kesinlikle aksatmayın. Bankalara hiçbir şekilde borçlu olmayan kredi kartınız veya daha önceden çekmiş olduğunuz krediler varsa bunların borçlarını son ödeme tarihi geçmeden ödeyin. Borçlarınızın kesim tarihi gelmeden yapılan ödemeler de puanınızı düşürecektir.

2- Otomatik ödeme talimatı verin. Bankalara vereceğiniz herhangi bir ödeme talimatı da sizin puanınızı yukarı çıkaracaktır. Elektrik, su, internet ve vergi gibi borçlarınızı bankalarla iletişime geçerek otomatik ödenmek üzere sisteme kayıt ettirin. Eğer kredi kartınız yoksa ve kredi kartı başvurularınız reddediliyorsa bir bankada hesap açtırın. Açacağınız hesaba belli bir miktar para yatırarak otomatik ödeme talimatı verdirin.

3- Banka hesaplarınız da sürekli para bulundurun. Kullanmadığınız banka hesaplarını kapattırın. Çünkü hesabınıza para girişinin olmaması sizin bir gelirinizin olmadığını gösterecek ve puanınızı düşürecektir. Hatta ailenizde ki her insanın parasını kendi hesabınızda toplayın hesabınıza girecek yüksek meblağlar yine puanınızı arttırmanıza vesile olacaktır.

4- Küçük miktarlar da kredi çekin. Eğer çekmek istediğiniz kredi miktarı için puanınız yetmiyor ise önce küçük meblağlar da kredi çekin. Bu çektiğiniz kredinin ödemelerini ise kesinlikle aksatmayın. Ödemelerinizi düzenli yapmanız yine yararınıza olacaktır.

5- Kredi kartınızı daha aktif kullanın. Cebiniz de nakitiniz varsa ve bir yere harcamayacaksanız, harcamalarınızı kredi kartınız ile yapın. Cebinizde ki para ile kredi kartı borç ödemelerinizi gerçekleştirin.

Madde madde nelerin kredi notunuzu yükselteceğini anlattık. Kısaca özetlememiz gerekirse bankalarla oyun oynayın. Bankalar puanınızı arttırmak için hesabınızda ki işlemleri tek tek inceliyor. Hesabınıza yapacağınız her para girişi, zamanın da ödeyeceğiniz her kredi veya kredi kartı borcu sizi bankaların gözünde daha iyi bir müşteri karakterine bürüyor.

Ömer Metin kimdir ? 28 yaşında İşletme Fakultesi Mezunu E-ticaret sektöründe aktif olarak hizmet vermekte ayrıca haşır neşir olduğu kredi kartı ve krediler konusunda hakim olduğu bilgileri bu blogda paylaşmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir