Kredi Verenler > Kredi Notu > Findeks > Kredi Notu Sarı (1200-1400) Olana Kredi

Kredi Notu Sarı (1200-1400) Olana Kredi


Bankaların, kredi konusunda temkinli davrandığı gruplardan biri de, Findeks kredi notunda rengi sarı olan gruptur. Bu gruba mensup olan kişiler de risk derecesi az riskli olarak değerlendirilmekte ve kredi konusunda temkinli davranmaktadır. Bu makalemizde de Findeks rengi sarı olana kredi konusuna yer verip, sarı renge sahip kişilerin kredi kullanımlarında karşılacakları sıkıntıları izah etmeye çalışacağız.

Findeksi’n belirlediği kredi not sisteminde, orta sırada yer alan, kredi not puanı 1300- 1499 sayıları arasında yer alan ve Az Riskli olarak değerlendirilen renk grubu Sarı renktir. Bu gruba dâhil olan kişiler kredi ödemelerinde uzun süreli olmayan sorunlar yaşanmış, kredi ödemeleri kısa süreli gecikmiş olan kişilerden oluşmaktadır. Aynı şekilde kredi kartlarında da çok ciddi ödenme sıkıntısı yaşanmamış, dönem borcunu tamamen ödemese de asgarisini sürekli ödemiş kişiler de bu gruba girmektedir.

Bu gruba dâhil olan kişilerin kredi almaları nispeten kırmızı ve turuncu renge göre daha kolaydır. Sarı renge dâhil olan kişiler, bankalar tarafından yasal takip başlatılmamışsa kredi almaları büyük oranda olumlu olur. Ama bazı bankalar, Az Risk taşıdığı için teminat isteyebilirler. İlk talepleri eğer ki maaş alıyorsanız, maaşınızı kendi bankalarına taşımalarını isteyebilirler. Diğer bir seçenek ise kefilliktir. kefillik yeterli olsa da, kefilin kredi notunun düşük olması bankaların ipotek istemelerin de neden olabilir.

Sarı renge sahip kişilerin karşılaşacakları diğer bir sorun ise, bankalar kişinin istediği kredi tutarı kadar değil, daha az bir kredi verebilirler. Ayrıca kredi rengi sarı olup da kredi puanı 700- 1000 arasında ki kişilerin kredi alması biraz daha zorlaştığını belirtmek isteriz. Şöyle bir toparlarsak, sarı renge sahip kişilerin bankalar tarafından başlatılan bir yasal takipleri yoksa ve ödenmemiş borçları da yoksa teminat göstermeden kredi almaları mümkün diyebiliriz. Tabi her banka için geçerli değildir bu kural.

Findeks rengi sarı olana kredi konumuza son olarak; bankaların kredi notu değerlendirmesinde hassas davrandıklarını ve rengi sarı olan kişilerin daha düzenli ödemelerle bir üst grup olan ve kredi alması daha kolay olan Açık yeşil grubuna dâhil olmaları kolay olacağının bilinmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git