Kredi Notu Yüksek Olan Kişi Ne Kadar Kredi Alabilir

Kredi kullanım limiti, kişilerin bankalardan aldıkları hizmetlere karşılık belirlenen kredi notu ve banka sicilinin yanı sıra, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yasalaştırılan sınırlara göre belirlenmektedir. Bankalara kredi başvurusunda bulunacak olan kişiler, aylık gelirlerinin kredi alabilmeleri ve yüksek limitlerde kredi kullanımı sağlayabilmeleri için yeterli olduğunu düşünseler de bu kesinlikle gerçeği yansıtan bir durum değildir. Çünkü, bankaların kime ne kadar kredi vereceği hem banka istihbarat sonuçları hem de geçerli olan bir kredi ya da kredi kartı borçlarının olup olmadığına göre belirlenmektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi veya kredi kartı başvurusu yapan kişilere hangi limitlerde hizmet sunulacağı konusunda, oldukça açıklayıcı paylaşımlarda bulunmuştur. Bu paylaşımlara baktığımız zaman tıpkı Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında olduğu gibi, eş zamanlı olarak çalışan Limit Kontrol Sistemi’nden söz edilmektedir. Bu sisteme göre, kredi kartı kullanacak olan kişilere, kartların toplam limiti ilk yıl için gelire göre 2 kat, ikinci yıl için de 4 kat olacak şekilde ayarlanmaktadır. Limit Kontrol Sistemi’ne göre kişilerin kredi kullanabilmeleri için de maaşlarının 20 katına kadar başvuruların kabul edildiği görülmektedir.

Limit Kontrol Sistemi’nin kredi paketlerinde belirtmiş olduğu 20 kat sınırı, yalnızca kefilsiz kredilerde geçerlidir. Bunun üzerinde bir  limit ile kredi kullanılmak istendiği zaman, bireylerin kendilerine kefil bulmaları ya da borca denk gelen bir teminatı bankaya göstermeleri gerekmektedir. Bu sisteme göre kişilerin kredi kullanım limiti hesaplanırken, başta gelirleri, sonrasında ise geçerli olan borçları dikkate alınacaktır. Eğer kişilerin aylık belgeleyebildikleri maaşları 3000 TL ise, bankalardan kefilsiz olarak en fazla 60 bin TL’ye kadar kredi kullanım hakları bulunmaktadır.

Eğer bu kişinin bankadan almış olduğu başka bir kredi kartı ya da kredi hizmeti varsa ve bu hizmet için de 3 bin TL değerinde borcu varsa, yeni kredi ve geçmiş dönem borcunun toplamı 60 bin TL’yi geçemeyecektir. Yani, bankaya olan borç dikkate alındığı zaman, kişiye en fazla 57 bin TL değerinde kredi sunulacaktır.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi kullanım limiti hakkında yukarıda da belirttiğimiz gibi kefilsiz hizmetlerde gelirin 20 katına kadar hizmet sunulmaktadır. Fakat, ülkemizde bankalar ile problem yaşayan kişilerin sayısının çok olduğu dikkate alınırsa, en az hangi kredi notu ile bir kredi hizmeti alınacağına bakılması daha doğru olacaktır.

Bankaların büyük bir çoğunluğu, banka sicilinde idari ya da yasal takip altında olan bir borcu olmayan, geçerliliği olan bir banka cezası almamış kişilere, gelir belgelerini ibraz etmeleri halinde 1350 kredi notuna kadar hizmet sunabilmektedirler. Bu seviyenin altındakilere de kredi sunulmaktadır. Fakat, bu kişilere hem düşük limitlerde hizmet sunulmakta hem de kefil şartı sunulabilmektedir. Bundan dolayı kredi notunuzu her duruma karşı yüksek tutmanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir