Kredi Verenler > Kredi Notu > Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri


Bankacılık faaliyetlerinden faydalanan her bireyin, bir kredi notu vardır. Bu not, Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından belirlenir. Kredi kartlarından yapılan tüm işlemler, çekilen krediler ve kredilerin hangi şekilde ödendiği hatta aylık faturalar gibi tüm finansal harcamalar, kredi notunun belirlenmesinde etkilidir.

Günümüzde, kredi kartlarının veya banka kredilerinin kullanımı şarttır. Nakit para taşımak veya nakit ödeme yapmak pratikte mantıklı durmamakla birlikte pahalı eşyaları yada harcamalar, cepte para taşımakla ödenecek gibi değil. Yine otomobil ve ev gibi büyük yatırımlar için, bankaların kullanılması zorunludur. Fakat bankacılık işlemlerinden faydalanmak için kredi notunun yüksek olması gerekir. 1200 seviyesinden düşük olan kredi notu, yeni bir kredi çekebilmeyi imkânsız olmasa da riskli hale getirmiştir. Kredi kullanmak isteyen bireylerin, öncelikle kredi notunu yükseltecek tedbirleri alması zorunludur. Bu tedbirler, kısaca şu şekilde sıralanabilir;

  • Ne kadar tedbir alınırsa alınsın, kredi notu kısa süre içinde yükselmez. En kısa süre içinde kredi notunu yükseltmek için, daha önce var olan borçların kapatılması gerekir. Mümkünse tek seferde kapatılan borçlar, elinizi bir hayli güçlendirecektir.
  • İkinci hamle ise limiti düşük bir kredi kartı almak ve bu kredi kartının aylık taksitlerini düzenli şekilde yatırmaktır. Fakat aylık ödemeler asgari tutarı değil, tüm taksiti kapsamalıdır. Yeni alınan kredi kartına yönlendirilen fatura ödemeleri, kredi notunun yükselmesinde bir hayli etkili olacaktır.
  • Bankalara düzenli ödeme yaptığınızı göstermek için, yapmanız gereken diğer hamle ise düşük tutarlı bir kredi çekmektir. Bankadan çekilen yeni kredinin aylık taksitleri yine düzenli şekilde ödenmelidir.
  • Çok sık kredi başvurusu yada kredi kartı başvurusu yapmamak gerekir bir iki banka dolaştınız ve ret edildi zorlamanın bir anlamı olmadığı gibi sürekli kredi arayışınız da kredi notunu düşüren etkenlerdir.
  • Yine bankada bulunan vadesiz hesabınız aktif kullanın mümkünse faturalarınızı otomatik ödeme talimatı verim. banka kartınızı aktif olarak kullanınç

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Kaç Ay Geçmelidir?

Kredi notunu yükseltmek için alınan tedbirler, birkaç ay içinde etkisini göstermeye başlar. Düşük seviyede olan kredi notu, 9-12 ay içinde yükselmeye başlar. Orta seviyelerde olan kredi notu ise 6-8 ay içinde yükselme eğilimine girer. Fakat geçmiş yıllarda bankacılık işlemlerini düzenli yapmadığı için kara listeye girenlerin kredi notunu yükseltmesi uzun yıllar alır. Çünkü kara listeye giren şahısların, borcunu ödese dahi kara listeden çıkması ve tekrar bankacılık faaliyetlerini kullanması 5 yıl sürer. Borcunu ödemeyenlerde ise durum çok daha vahimdir.

Kara listeye giren kişiler tüm borçların kapatılmasının ardından sabit bir geliri var ise 3 yıl sonra kredi konusunda umutlanabilir. Belgelenebilir bir geliriniz varsa örnek maaş o zaman özel bankalar size küçük tutarlarda da olsa kredi verebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git