Kredi Verenler > Kredi Notu > Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?


Bankalar, müşterilerinin banka hizmet ve ürünlerinden faydalanmasına izin verirken, referans olarak almış oldukları kaynak Findeks kredi notlarıdır. Eğer ki kredi notu düşük ise birçok banka hizmet ve ürünlerinin kullanımında sıkıntı yaşabilirsiniz. Peki, ne yapmalıyız ki kredi notumuzu yükseltebiliriz.

Zamanında ödenmeyen kredi, kredi kart ve vadesiz mevduat hesap borçları, asgari ödenen kredi kart borçları, vadesiz mevduat hesap borçları ve en kötüsü olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının ödenmemesi sonrası yasal işlemlerle karşılaşmak kredi notunun düşmesine hatta kara listeye girmenize neden olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tür işlemler sonrası kredi notunuz düşeceği için banka hizmet ve ürünlerinden yararlanamayacak veya kısıtlı yaralanacaksınız. Nasıl ki kredi notumuzun düşmesine biz sebep olmuşsak, yükselmesine de yine biz sebep olabiliriz. Kredi notumuzu yükseltmek için yapmamız gereken temel şart, bankaya olan borcumuz zamanında ve borcumuzun tamamını ödemek olacaktır.

Kredi kartlarının, bankomat kartlarının, kredilerin zamanında ve tam olarak ödenmesi kredi notumuzun yükselmesine neden olacaktır. Eğer ki kredi kartımız veya bankomat kartımız yoksa mutlaka bu ürünleri bulundurmak gerekir. Çünkü bu kartların olmaması veya kullanılmaması da kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Vadesiz hesabımıza aylık düzenli olarak para giriş çıkışları yapmak da kredi notunun yükselmesine neden olur. Yine bankalara vereceğimiz otomatik ödeme talimatları da kredi notunu yükseltecektir. Çok sık kredi başvurusunda bulunmakta kredi notunuzun düşmesine neden olacağı için mümkün olduğunca az kredi başvurusunda bulunmak da kredi notunu olumlu etkileyecektir.

Yine kredi notunu etkileyen faktörlerden biri de kullanılacak kredi limitin yüksek olmasıdır. Kullanılacak kredi tutarı ne kadar az olursa kredi notunuzda yükselişe geçecektir. Son ödeme tarihli borçlarınızın son ödeme tarihinden bir kaç gün önce ödemek bile kredi notunuzun yükselmesine neden olacağını unutmayınız.

Son olarak kredi notumuzu yükseltmek için öyle çok çaba sarf etmeye gerek yok. Bilinçli bir banka müşterisinin yapması gereken davranışları sergilemesi, sonradan altından kalkınmayacak harcamaların yapılması halinde kredi notunun artacağına şahit olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git