Kredi Notunu Para Vermeden Öğrenebilirmiyiz

Kredi notu sorgulama işlemleri için artık yalnızca bankalar değil, bireysel kullanıcılar tarafından da gereken işlemler yapılabilmektedir. Ülkemizdeki tüm bankaların bir araya gelerek bilgi paylaşımı yapmasının ardından mümkün olan bu durum, Findeks sisteminş ortaya çıkarmıştır. Bu sistem sayesinde, isterseniz cep telefonlarınızı kullanarak isterseniz de internet üzerinden birçok farklı yöntem ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat, burada yapacağınız işlemlerde sizden az da olsa ücret talep edilecektir. Sizler ücret ödemek istemiyor ve parasız şekilde kredi notu öğrenmek istiyorsanız, ne yazık ki karşınızda çok kısıtlı yöntemler bulunmaktadır.

Bankalar bile her işleme para alırken sizler kredi puanınızı ücretsiz öğrenmek istiyorsanız öncelikli olarak Findeks sistemine kayıt olmaları gerekecektir. Bu üyelik işlemi için yalnızca TC kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızı kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında herhangi bir özel bilgi ya da ücret ödemek zorunda değilsiniz. Üyelik işlemini tamamlamanızın ardından, sistemde bu zamana kadar adınıza yapılan tüm sorgulama işlemlerini görebilirsiniz. Siz herhangi bir ücret ödeyerek sorgulama yapmamış olsanız bile, bankalarda yaptığınız başvuru işlemlerinde sorgulama yapıldığı için kredi notunuz burada rapor halinde tutulacaktır. Hem kredi notunuza hem de Findeks Risk Raporu’nuza ücretsiz bir şekilde ulaşmanızın yolu ancak bu şekildedir.

Kişilerin ücret ödemek istemediklerini fırsat bilen bazı kişiler, internet siteleri ya da cep telefonlarına ve mobil cihazlara yönelik hazırladıkları uygulamalar ile bedava kredi notu isteyenlere hizmet sunduklarını ilan etmektedirler. Fakat burada yapılan sorgulama işlemlerinde kesinlik bulunmamaktadır. Çünkü hiçbir özel şirket ya da uygulama, bankacılık kayıtlarına ve Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturduğu kredi notlarına ulaşamayacaktır. Buradan yalnızca tahmini bir değer öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme Ücretleri

Parasız bir şekilde kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler için görüldüğü gibi çok kısıtlı bir imkan bulunmaktadır. Eğer bankalarda görevlinin insiyatifi doğrultusunda kredi notunuzu öğrenebilirseniz, bu şekilde ücret ödememiş olabilirsiniz. Ama, bankacılık sektöründe bu kadar büyük bir öneme sahip olan kredi notu için ödeyeceğiniz ücretler kesinlikle çok yüksek bir değer olarak görülmemelidir. Şuan genel olarak baktığımız zaman kredi notu sorgulama ve banka sicilinize ışık tutacak nitelikte olan Findeks Risk Raporu için yalnızca 8 ya da 9 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Findeks’in internet sitesine ilk kez üye olan ve ilk kez sorgulama yapacak olan kişilere ise özel bir kampanya uygulanmaktadır. Eğer yapacağınız sorgulamalarda, sizden istenen ödeme işlemlerini BKM Express kullanarak gerçekleştirirseniz, tek sefer olmak üzere kredi notunuzu 1 TL gibi bir ücret ile öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir ?

Bedavadan kredi notu öğrenmek yerine bir kere bile olsa yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemi kullanarak sorgulama yapmanız tamamen size fayda sağlayacaktır. Buraya kadar bahsettiğimiz yöntemler de dahil olmak üzere, resmi kredi notu sonucunuzu öğrenmenizi sağlayacak sistemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Findeks internet sitesi.
  • Bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri
  • Operatör şirketleri SMS ile sorgulama hizmeti (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)

Bu 3 yöntem sayesinde dilediğiniz an kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Yapılan her sorgulama işlemi Findeks sistemine kayıt edilecektir. 5 yıl boyunca saklanacak olan sorgulama kayıtlarınızı geçmişe dönük olarak da sorgulayabileceksiniz. Ayrıca, bankalar ya da Findeks sistemi dışında da sorgulama yapabilmenizi sağlayan operatör şirketleri de, bankalar ile aynı alt yapıyı kullanmaktadır. Bundan dolayı, operatör şirketleri aracılığı ile yapacağınız sorgulama işlemlerinde de herhangi bir tereddüte düşmenize gerek yoktur. Doğru sonuçları size gösterecek olan firmalar, aynı zamanda Findeks hesabınızdan takip etmeniz için risk raporu ve kredi notu raporunuzu da sisteme işleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir