Press "Enter" to skip to content

Kredi Puanımızı Yükseltme Yolları

Artık yediden yetmişe herkes tarafından bilinen kredi notu, bizleri bankalardan işlem yapabilmemiz konusunda bilgilendiren, bankaları da kimlere hizmet sunması konusunda yönlendiren bir kavramdır. Öncelikle bu kavramın Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlendiğini bilmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı kullanıcılar gelir durumlarının yüksek olduğu için kredi alma işlemlerinde banka görevlilerinden notlarının yükseltilmesi amacıyla bazı taleplerde bulunmaktadır. Böyle bir şey mümkün olmadığından dolayı, kişilerin kredi puanını arttırmak için neler yapması gerektiği hakkında araştırmalarda bulunması daha doğru olacaktır.

Puanımızı arttırmak için yapılacak işlemler, kişilere genellikle borçları ödemeleri, banka kartları ile alışveriş yapmaları ve yeni başvuru yapmamaları konusunda tavsiyeler ile doludur. Her ne kadar bu durumlar findeks puanı konusunda kişilere fayda sağlayacak olsa da, kısa dönemde çok bir faydası görülmeyecektir. Bundan dolayı, kredi notunuzun daha iyi bir seviyeye gelmesi için daha etkili yöntemlere başvurmanız gerekmektedir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Etkili Yöntemler

Eğerki banka puanınızdan kaynaklanan bir durumdan dolayı bankalar size bir kredi ya da kredi kartı vermiyorsa, aşağıda belirteceğimiz yöntemleri kullanarak, ortalama olarak iki ay içerisinde bankalardaki puanlamınızı daha iyi bir konuma getirebilirsiniz.

  • Bankaların gözünde puanınızı arttırmak için bilinen ilk yöntem, borçların zamanında ve düzenli ödenmesidir. Öncelikle, kredi ya da kredi kartı borçlarınızı, hesap kesim tarihi geldiğinde doğrudan ödemeye çalışmalısınız. Fakat, kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken farklı bir durum daha bulunmaktadır. Hesap kesim tarihinde tarafınıza gönderilen ekstrede, hem toplam borç, hem de dönem borcu ile asgari ödeme tutarı ile ilgili farklı rakamlar bulunmaktadır. Burada kesinlikle asgari tutar üzerinden ödeme yapma gayretine girmemelisiniz. Bankanın ödeme yapılması için talep ettiği tutar, doğrudan dönem borcu kısmıdır.
  • Kredi Kayıt Bürosu’nun bankalar ile işlemlerinizin sıklaştığını anlaması, banka puan notunuzu daha yüksek seviyelere çıkarması ve sizi daha yakından takibe alması için, birçok işleminizi bankalara kaydırmanız gerekecektir. Bunun için ilk olarak kredi kartınız veya da faturalarınızın, doğrudan otomatik ödeme talimatı ile güvence altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çalışan biriyseniz, otomatik ödeme talimatını maaş hesabınızdan vermeniz çok daha doğru bir tespit olacaktır. Bunun yanı sıra, ödeme işlemlerinde banka kartınızı ya da kredi kartınızı da kullanmanız, size fayda sağlayacaktır.
  • Banka Puanı, aslında ödeme alışkanlıklarının yanı sıra, ne kadar güvenli ve ne kadar ekonomik gücünüzün yerinde olduğunu ifade etmektedir. Bundan dolayı, birikimlerinizi nakit olarak saklamak yerine, banka hesaplarınızda bulundurun. Banka hesabınızda para bulunduğu zamanlarda, birikim yapan bir kişi olarak görünecek ve bu da kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.
  • Kredi puanı sorgulaması işlemlerinde, eğer notunuz en az 1300 ise, gelir belgeniz yardımı ile kredi almanız mümkündür. Çok yüksek tutarlarda olmasa bile, düşük tutarlardaki başvurularınız bu not aralığında onaylanacaktır. Eğer kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesini istiyorsanız, düşük tutarda bir kredi başvurusu yapın ve borcunuzu da eksiksiz olarak yapın.
  • Bankalar birikim yapan müşterileri severler. Bundan dolayı, bankalar tarafından sunulan bireysel emeklilik hizmetlerinden faydalanmaya çalışın. Bu sayede hem bankadaki kredi puanlamanızı arttırmak için önemli bir adım atmış olursunuz hem de geleceğinize yönelik devlet katkılı bir adım atmış olursunuz.

Buraya kadar saymış olduğumuz beş yöntem, kredi notunuzun yükselmesi açısından size kısa sürede iyi sonuçlar aldıracak yöntemleri kapsamaktadır. Fakat, burada ne kadar sürede sonuç alınacağı, tamamen sizin kredi notunuza bağlıdır. Çok düşük seviyelerde bir nota sahip olsanız bile buradaki adımları takip ederek, süreci biraz daha hızlandırabilirsiniz.

 

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir