Kredi ve Kredi kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

Bankaların uygun kredi ve kredi kartı kampanyaları şahıslara cazip gelmiştir. Bu nedenle son zamanlarda artan bankalardan kredi ve kredi kartı kullanımı hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Kişilerin artan ihtiyaçlarını karşılamak adına bir çözüm olarak kullandıkları banka krediler ve kredi kartları bilinçsizce kullanımı nedeniyle kişilerin biriken borçlarına neden olmuştur. Ve bu borçların ödemelerinde yaşadıkları aksaklıklar bazı olumsuzluklara neden olmuştur.

Kişilerin bankalarla olan ilişkilerinde aksaklık yaşamaları kredi notlarını ve bunun sonucunda finansal sicillerini olumsuz yönde etkilemektedir. Kredi notu kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinin belirtildiği bir puan tablosu olarak tanımlanabilir. Oluşabilecek bu olumsuz etkiler nedeniyle bireyler bankalardan kredi ve kredi kartı kullanmadan önce çok ciddi ödeme planları yaparak bankalarca sunulan kredi ve kredi kartı seçeneklerini kullanmalıdırlar.

Aksi halde kullandıkları kredi ve kredi kartı taksitlerinin geri ödemesinde sorun yaşarlar ve bu kredi notlarında negatif bir etki yaratır. Ve kredi notları düşmeye devam ettiği sürece bankalar bireylerle kolay kolay kredi alışverişi yapmazlar. Bazı durumlarda bu geri ödeme olumsuzluklar çok fazla artış gösterir. Böyle durumlarda hem müşteriler hem de bankalar o kadar fazla borç sorunu yaşar ki bu duruma devlet tarafından bir müdahale gerekli bir hal alır.

Bu müdahaleye kredi sicil affı adı verilmektedir. Belirli dönemlerde artan borç sorunları nedeni ile devlet müdahale amacıyla kredi sicil affı çıkarır. Kredi sicil affı müşterileri olduğu kadar bankaları da ilgilendirir çünkü artan borçlardan bankalarda en az müşteriler kadar sorumludur. Çünkü kredi veya kredi kartı verirken müşterilerin geri ödeme planlarını iyi planlamaları gerekmektedir.

Bu nedenle sıkça sorulan bir soru haline gelen Kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak? Belirli dönemlerde şahıslar ve bankalarca cevabı merak edilen bir sorudur. Bu konuyla ilgili 2015 yılı içerisinde herhangi bir açıklama yapılmamış ve kredi ve kredi kartı sicil affı ile alakalı olarak herhangi bir yasa oluşturulmamıştır. İlerleyen zamanlar içinde herhangi bir af tarihi belirtilmemiştir.

Kredi notu düşük insanlar arttıkça kredi borçlarını ödedikleri halde halen kredi alamayan bir çok insan bulunmaktadır bu durum ise bankaların müşteri, tüketicinin de mağduriyetinin devamına neden olmaktadır. Konuya ilişkin yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi başlıklı makalemizi okumanız tavsiye ederiz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git