Kredi Verenler > Banka Haberleri > Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Sorunları ve Karmaşası

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Sorunları ve Karmaşası


Bir çok tüketici daha doğrusu kredi mağdurları diyelim vadelerin 36 aya düşmesiyle tekrar kredi çekemeyen ve banka borçlarından bir umut yapılandırma ile kurtulmak isteyenlere bugün yaşanan bir yapılandırma macerasını buraya eklemek istedik aslında aklımızdan geçenlere tercüman olmuş yazı,  en azından 29/09/2016 itibarı ile görünen… Yapılandırma hakkında fikir verebilir.

Her ne kadar düzenleme yeni çıkmış olsa da gerek bankaların gerekse bddk nın alınan bu kararın temel amacını kavrayamamış olduğunu görüyoruz. zira bir kaç ay önce vakıf banktan 52 bin tl olarak çektiğim 36 ay vadeli 1880 tl geri ödemeli ihtiyaç kredisini her ne kadar düzenli ödesem de uzun vadede bütçem de aşılması güç dehlizler yaratacağı açıktı. şüphesiz bu durumda ve daha kötü durumda olan binlerce aile vardır. bu bakımdan söz konusu düzenlemenin özellikle kredilerle ilgili olan değişikliği açıkçası ben,i heyecanlandırdı. bu amaçla dün itibariyle bulunduğum ildeki söz konusu bankanın şubeleriyle bu konuyla ilgili görüşmek istediğimde aldığım cevap ‘bankamızın belirlediği duruma göre sadece 48 ay vadeli bir yapılandırmaya gidebiliriz’ denildi.

Her ne kadar linkte ki  Kredi Vadelerine ilişkin resmi gazetede yayınlanan 27 eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı yönetmelik değişikliği referans göstersem de şube kanalıyla bu konunun çözülemeyeceğini anladım. arkasından önce bankanın müşteri hizmetlerini oradan da bir sonuç alamayınca genel müdürlüğü aradım. aldığım yanıt çok saçma ve gerçeklerden bı haberdi. denildi ki ‘ bankamız tüm müşterilerimiz için 48 ay yapılandırmayı uygun gördü, hem siz konut kredisi değil ihtiyaç kredisi çekmişsiniz..’ bu ifadeyi duyunca çok sinirlendim haliyle çünkü söz konusu geçici madde aynen şöyle der. “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.

Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.” yani burada bddk borçlunun TALEBİ HALİNDE 72 AYI GEÇMEMEK ÜZERE BİR YAPILANDIRMAYA GİDİLEBİLECEĞİNİ tavsiye eder.. yani bankaya vade süresinin 72 ayın altında belirlenmesi insyatifini vermez. dolayısıyla ayrıca anlaşıldığının aksine ev kredisi ihtiyaç kredisi diye bir ayrım yok görüldüğü üzere. İHTİYAÇ KREDİSİ ifadesi birebir geçer. bu şekilde izah etsem de banka genel müdürlüğü şubenizle görüşün diyerek topu taca atmıştır. bende hemen kararı veren bddk yı aradım onlara da bunu izah ettim anlamadılar. şikayet etmek istedim ve verdikleri 444 lü bir numarayı aradım fakat oradan aldığım yanıt yine şok etkisi yarattı.. dendi ki‘ bddk o maddede 72 ayı maksimum vade olarak belirler bankanın böyle bir zorunluluğu yok..’ e şimdi soruyorum. o zaman bu değişiklik niye yapıldı arkadaşım?? böyle bir saçmalık olabilir mi?

Ben 36 ay vadeyle 1880 öderken şimdi 48 aya vade vermiş oluyorsun. ve bunu direk bölmüyorsun. üzerine faizde biniyor. ödemeler sadece 1500 tl ye düşüyor.. bütün tantana arada ki 300-400 tl için mi? o zaman 72 ay yapılandırma kime uygulanacak? süs diyemi koyuldu o madde? bu yönetmeliğin amacı ödemelerde rahatlama sağlamak değil mi? neden bddk kararları bankaları doğrudan bağlamıyor? bu görüşmeler önceden yapılmadı mı? niçin topu bankalara ve borçluya atıp bizi dahada zora sokuyor?

Değişiklik yapılmışsa tüm taraflara bir bilgilendirme bir kurallar silsilesi konulur.. başta da soyledığim gibi biryerlerde iletişim kopukluğu var. yanlış giden birşeyler var. bddk nın ve hükümetin bankalardaki bu keyfiyete son vermesi gerekir bir an evvel.. yoksa bu değişiklik kesinlikle amacına ulaşamayacaktır..  kaynak:

http://www.e-kredim.com/

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Sorunları ve Karmaşası Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Yolcu dedi ki:

  Borcu borçla kapatmak için ( mecburen) birçok kredi çektim odeyemedim hepsiyle icralik oldum isimden oldum esimden çocuğumdan oldum benim gibi birçok insan var ülkede hepinizin Allah yardımcısı olsun ben umidimi kestim devletten eş dost akrabadan uzatmaları oynuyorum hakkınızı helal edin.

 2. MURAT dedi ki:

  https://www.bimer.gov.tr/ BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR . 2 DAKİKA AYIRIP BİR CÜMLEDE OLSA YETKİLİLERİN BU İŞE AL ATMASINI SAĞLAMAMIZ LAZIM. BANKALARI BİZ İKNA EDEMİYORUZ ANLAŞILAN.

 3. owner dedi ki:

  bu işten bişey anlayan var mı, ben hiç bir şey anlamadım ve bu banka muhabbetleri hiç bir işime yaramadı. kardeşim benim 1 kredi kartım var icraya vermiş banka, 1 de tüketici kredim var 4 aydir bu af zımpirtisu nedeniyle de ödemedim son 2 aydır o sa icralik oluyor. Çıkın biriniz başbakan cumhur Türkçe konuşun af geldi 48 ay da ödenecek diye emir ver bankalara bizde anlayalım yoksa yemiş millet fışkıyı. bankaya gidiyorum af yok bize bisé gelmedi dönüp gazete tv bakıyorum yapılandırma var şaşırdım kaldım. Türkçe konuşun net konuşun kardeşim anlamıyorum bankada anlamamış mal millet olduk çünkü

  1. Admin dedi ki:

   Bugün BDDK başkanı açıklama yaptı tüm kredileri kapsadığını söyledi, icra felan farketmez anlamında ancak bankalar ayak sürüyor gibi, bu hafta içi bir müdahale gelecektir.

Sayfa başına git