Kredili Mevduat Hesabı

Bu hesap kişilerin özellikle acil durumlar da kurtarıcı olarak çekebildikleri herhangi bir mevduat hesabı ile ilişkilendirilen bir kredi hesabıdır. Bu hesaba ek hesap ya da avans hesap ta denilmektedir. Hesabınız da para olmasa da kredili mevduat hesabı daha önce belirtilen tutara kadar para çekmenizi izin verilebilmektedir. Özellikle diğer nakit avans çekim işlemlerinden daha düşük faiz oranı sunduğu için banka müşteri tarafından tercih edilen bir hesap türüdür.

Bu paranın vaktinde ödenmesi son derece önemlidir. Aksi halde banka tolerans göstermeyerek yasal işlem başlatmaktadır. Kısacası kredili mevduat hesabından çekilen paranın zamanında ödenmesi son derece büyük önem teşkil etmektedir. Herhangi bir ödeme gecikmesi olması durumda kredili mevduat hesabından para çektiğiniz bankada kredi kartınız varsa ona da bloke gelecektir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Kredili mevduat hesabı faizleri kredi kartından çekilen nakit avanslardan ve kredi çekim işlemlerinden daha yüksek bir faiz ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu hesaptan kredi çekmeden önce faiz oranı dışında farklı bir ücret talep edilmediğinden de emin olmanız gerekmektedir. Yoksa geri ödemesi sizi bir hayli zor duruma sokabilir. O nedenle bankaların sitelerinde yer alan kredili mevduat hesabı faiz hesaplama araçlarını kullanarak talep ettiğiniz ücretin faiz oranlarını görebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Ne Zaman Kullanılmalı?

Kısa dönemli vadenin sonunda tercih edilmeli yüksek faiz oranları sebebiyle acil bir durum olmadıkça tercih edilmemelidir. Özellikle kredi kartı kullanabilecekken kredili mevduat hesabı kullanarak ağır faiz oranları karşında zor duruma düşmemenizi öneririm. Zor durumda kalmadıkça çok acil bir durum olmadıkça kredili mevduat hesabı uyguladığı sert yaptırımlar nedeniyle çok fazla tercih edilmemesi gerek bir avans türüdür.

Avans talep ederken özellikle tercih edeceğiniz bankaya göre faiz oranları hesaplaması yapabilir ve düşük faiz oranları veren bankalardan kredili mevduat avansı çektirebilirsiniz. İsterseniz kredili mevduat hesabından çektiğiniz paranın ödemesi için bankaya hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Para sıkıntısı çeken kişiler için özellikle çok acil bir durum dışında temkinli davranmanız gerekir.

Benzer Yazılarımız; İş Bankası Ek Hesap Nedir? ve Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır? ile Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git