Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım?

İcraya Düşen kredi Ne Olur? İcraya Düşenlere Tavsiyeler? Evime haciz Gelir mi? Arabama İcra gelir mi? Arsam var İcra Gelir mi? İcra geldiğinde ne yapmalıyım? Gibi sorulara cevap arayalım. Günümüzde maalesef neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı kredi ve kredi kartı ile sağlamaktayız, en azından büyük çoğunluğumuz bu durumda ve devamında gelen borçlarımız ödeyememe durumu ile birlikte gelirimizden daha fazla olan ödeme sonu idari takip ile birlikte gelen icra tehdidi.

Öncelikle ödenmeyen kredi borcu kredi kartı borcuda buna yakın işlem basamaklarına tabidir. Kullanılan kredi, üç taksit ödenmediği taktirde idari takibe düşer yani 90 günlük bir süre vardır bu durum kredi kartı içinde geçerlidir. Banka tarafından sürekli aranmak suretiyle borcunuzun ödenmesi için sizinle iletişim kurulur. Ancak hiç şekilde ödeme alınmaz ise borçlar banka avukatına devredilir ve 90 günlük süreninin sonunda borç takibi banka avukatı veya hukuk bürosu tarafından yürütülür.

Avukat tarafından borcunuzun ödenmesi için sizinle iletişime geçer hatta taksit ile ödeme seçeneği dahi sunabilmektedirler. Son olarak ta İcra Müdürlüğü marifetiyle tarafınıza borcunuzun ödenmesi için ihbarname gönderilir ve size yedi gün içinde borcunuzun ödenmesi ister, size icra yazısının tebliğinden yedi gün sonunda ise adına borca esas olmak üzere hazic kararı alınmasını yine aynı İcra Müdürlüğü aracılığı ile sağlar.

Bundan sonra adınıza kayıtlı olan araç, ev, arsa gibi taşınmazlarınıza hatta bankada bulunan vadeli vadesiz hesaplarınıza  evinizde eşyalara dahi icra koyma yetkileri vardır. Bu durum kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Ancak üstünüzde hiçbir menkul veya gayri menkul yada bir aracınız yok ise sizin için sorun yok demektir. Evinize icra için gelebilirler eşyalarınız haczedebilirler ve sigortalı çalışıyor iseniz maaşınıza icra koyabilir ve 4/1 oranın da kesinti yapmak suretiyle borcun tahsiline gitmektedirler.

Size tavsiyemiz üzerinize kayıtlı ev arsa veya araç var ise üzerine İcra Müdürlüğünce tedbir konulmadan satışını yapmanız veya güvenebileceğiniz bir arkadaşınıza dostunuza akrabanıza devretmeniz mallarınızı kurtarmanız açısından daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın İcra Müdürlüğünden borcunuzun ödenmesine ilişkin yazı geldiğinde yedi gün içinde ödenmesini isteyen o yazı tebliğinden  yedi gün sonra icra kararı alınır, ondan önde tün devir veya satış işlemlerini tamamlamanız gerekir.

Diğer türlü üzerinizde bulunan mallara icra konduğu zaman borç bitene kadar icranın kaldırılması pekte mümkün değildir.

Benzer Yazımız;Kredi Borcu Yüzünden İcra ve Hapis Olur mu?

Etiketler:


Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git