Kredi Verenler > Banka Sorunları > Kullanılmayan Vadesiz Hesaplara Kullanım Ücreti Öder miyim?

Kullanılmayan Vadesiz Hesaplara Kullanım Ücreti Öder miyim?


Bankalar tarafından, son yıllarda banka hesaplarına uygulanan kullanım ücreti, birçok vatandaşın tepkisini çekmektedir. Her ne için açılırsa açılsın, hesapların tamamına hesap kullanım ücreti kesilebilir. Kullanılmayan hesapların hesap kullanım ücretinden etkilenmemesi için, hesabın belli bir süre içinde kapatılması gerekir. Bu süre genellikle 30 gün olarak uygulanır. 180 iş günü kullanılmayan hesaplar için, banka ilk olarak hesap sahibine bildiri gönderir. Bildiri geldikten sonra, 30 gün içinde dönüş yapılması zorunludur. Aksi durumda işlem yapılmasa dahi kullanım ücreti kesilebilir.

Hiç kullanmadığınız halde kapatmadığınız hesap, kendiliğinden kapanır. Fakat aynı hesabı tekrar kullanmak istediğinizde, hesap işletim ücreti otomatikman kesilecektir. Bekleme süresine göre, birkaç hesap kullanım ücreti aynı anda kesilebilir. Bu nedenle içinde para bulunmayan ve uzun süre kullanılmayan hesapların, tekrar aktif edilmesi yerine, yeni bir hesap açtırmak daha mantıklı olacaktır.

Günümüzde birçok banka müşterisi, bankaların gönderdiği bildiri mesajlarını okumaz. Bu sebeple bildirim yapılmadığını düşünür. Oysa bankalar tarafından gönderilen mesajda kullanım ücretinin kesilebileceği değil, kullanılmayan hesabın bir süre sonra kapatılacağı bildirilmektedir.

Hesap kullanım ücretinin kesilebilmesi için, banka tarafından bildirim yapılması zorunludur. Bildirim yapılmadan kesilen hesap kullanım ücreti, hakem heyetlerine başvurulduğunda geri alınabilmektedir. 2013 yılında yapılan bu düzenleme, günümüzde halen uygulanmaktadır.

Kullanılmayan vadesiz mevduat hesaplarının, hem banka şubelerinden hem internet bankacılığı üzerinden kapatılması mümkündür. Her bankanın uygulaması değişiklik gösterdiği için, uzun süre işlem yapılamayan hesapların kapatılması, gereksiz para yatırmanızı önleyecektir.

Günümüzde her bankanın hesaplardan değişik oranda kullanım ücreti aldığı bilinmektedir. Fakat bazı kartlara hiç hesap kullanım ücreti almayan bankalar da mevcuttur. Kullanılmayan banka hesaplarının, bir ay içinde kapatılması paranızı riske atmaz. Çünkü vadesiz hesap kapatılmadan, 6 ay ara ile hesap kullanım ücreti eklenmesi, beraberinde faiz uygulanması, ödemeniz gereken meblağı oldukça yukarı çekecektir.

Banka hesabı açtırırken, hesap kullanım ücreti almayan veya minimum alan bankalar araştırması yapmak gerekir. Yine öğrenci hesapları gibi bazı hesaplardan, hesap kullanım ücreti almayan bankalar mevcuttur. Bu bankaların dikkatle araştırılması, fazladan para yatırmanızı önleyecektir.

Ancak son zamanlarda tüketiciler tarafından oldukça şikayete maruz kalan bankalar yeni hizmet paketleri sunmuştur ve hesap iletim ücretinin alınmamasının yanında eft havale gibi ücretleri almamaktadırlar. Bunlara örnek olarak enpara, iGaranti, yapı kredi nuvo, CEPTETEB gibi uygulamalar bun hesaplara örnektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git