Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Mikro Kredi Nedir ve Kimle Alabilir?

Mikro Kredi Nedir ve Kimle Alabilir?


Sadece kadınlara verilen, maddi yetersizliklerden dolayı iş kuramayan kadınlara istihdam yaratılması, ev ekonomilerine destek verilmesi için verilen küçük çaptaki kredilere mikro kredi adı verilmektedir.

Kadınların, sermaye yetersizliği yüzünden iş kuramamamsı durumunda hibe kredisi için Kosgeb’e başvurabilirler. Ancak Kosgeb’in şartlarının ağır olması ve hibe kredisini peşin peşin vermeyip, yapılacak harcamalar sonrası vermesi özellikle kadınların iş heveslerini kırmaktadır. İşte kadınlara Kosgeb gibi sonradan para vermeyen, anlatacakları projenin kabul görmesi sonrası hemen kredi verilen ve haftalık olarak cüzi miktarlarda geri ödemesi yapılmasını sağlayan bir kredi türüdür  Mikro kredi. Gelelim mikro kredinin diğer özelliklerine:

. Mikro krediler, 5 kişilik bir kadın gruplarına verilmektedir. Yani 5 kadın bir iş projesi için bir araya gelmek zorundadır.

. Beş kişilik kadın grubu bir araya geldi ve yapacakları iş projesi kafalarında belli. Aşağıda isimlerini vereceğimiz vakıflar ve kurumların Türkiye’de ki farklı illerinde ki şubelerine başvuracaklardır.

. Beş kişilik kadın grubu mikro kredi için mülakata alınacaklardır. Ne iş yapacaklarını nasıl yapacaklarını, ne gibi tecrübeleri olduklarını tek tek anlatacaklardır. Şunu da hemen belirtelim ki 5 kişilik kadın grubunun maddi durumlarının zayıf olması gerekir. Çünkü mikro kredi veren kurumlar maddi durumu iyi olan kadınlara kredi vermiyor.

Mikro kredi verecek kurumun görevlileri iş projesini değerlendirmek ve girişimcilere eğitim vermek için3 gün sürecek bir eğitime tabi tutulacaktır. Eğer ki proje kabul görürse hanım ablalara en geç 1 hafta içinde törenle kredileri verilecektir. Mikro krediyi veren kurumun yetkilileri iş yeri açıldıktan sonra kadın girişimcileri her hafta ziyaret edecek ve almış oldukları kredinin büyüklüğüne göre cüzi miktarda ödeme alacaklardır. Ülkemizde faizsiz mikro kredi veren yerler;

. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı: Sabancı Holding kurucusu ve onursal başkanı Hacı Ömer Sabancı’nın adına kurulan vakfa bağlı olan vakıf, kurulduğu yıldan bu yana binlerce kadın girişimciye mikro kredi desteği vermiştir. Vakıf, Türkiye’de kadınlara en fazla mikro kredisi veren vakıftır.

. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı: Prof. Dr. Aziz Akgül onursal başkanlığını yaptığı, Türkiye’de 10’u geçkin şubesi olan vakıf da kadınlara en çok mikro kredi veren vakıflardandır. Vakfın resmi sitesinden mikro kredi programları düzenli olarak yayınlanmaktadır.

.Türkiye Grameen Mikro Finans Programı: Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından hayata geçirilmiş ülkemizin ilk ve tek mikro finans kuruluşudur. Türkiye’de en çok şubesi olan kurum kadınlara mikro kredileri vermeye devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git