Kredi Verenler > Banka Haberleri > Nine ve Anneannelere Torun Bakıcılık Maaşı Nedir ?

Nine ve Anneannelere Torun Bakıcılık Maaşı Nedir ?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kadın istihdamını teşviki için toruna bakan büyükanneye torun bakım maaşı verileceğini ifade etmiştir. Toruna bakım maaşı şartları ve ücretleri ve pilot uygulama hakkında detaylı bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde milyonlarca çalışan annelerimize devlet destek vererek, kadın istihdamını teşviki için toruna bakan büyükanneye torun bakım maaşı verecektir. Çalışan annelere devlet desteğinin devamı geleceği gibi çalışma hayatına da yeni düzenlemelerin geleceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından belirtildi.

Aynı zamanda Bakan Müezzinoğlu, çalışan kadınlara destek olması adına bu projenin başlatılacağını, kadınlar çalışırken evde 6 yaşına kadar anneannesi veya babaannesi baktığı için bu kişilere torun bakım maaşının verileceğinden söz etmiştir. Sayın Müezzinoğlu, bu projenin ilk etapta 3 yaşına kadar olan çocuklara bakan anneanne veya babaanneye bakım maaşının verileceği, ardından çocuk yaşının 6 yaşa çıkarılmasının hedeflendiğinden söz etmektedir. Ayrıca ister anne yarı zamanlı çalışsın isterse de tam zamanlı çalışsın aradaki fark yine de çocuğa bakacak olan anneanneye veya babaanneye verileceğini Bakan Müezzinoğlu söylemiştir.

Pilot uygulamanın başlatılması için iki ilimizin belirlendiğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu bu illerin Bursa ve İzmir olduğunu ifade etmiştir. Müezzinoğluna sorulan ‘nineler zaten torunlara bakmada fedakarlık yapıyor, kreşlerin çocuklar için sağlıklı hale getirilmesi daha doğru olmaz mı?’ sorusu karşısında şu yanıtları verdi; ‘yapılan talepler üzerine bin aile üzerinden bu pilot uygulamayı başlatacağız ve onun sonucuna göre hareket edeceğiz.’ Cevabını verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git