Ödenmeyen Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Meclis tarafından yeni kabul edilen son yasa temel olarak, bireysel kredi yapılandırma nasıl yapılır gibi çözümü zor olan sorunlara ışık tutmaktadır. Bu değişiklik sonrasında, bankalar belirli dönemlerde müşterilerine daha iyi kredi paketleri vermeye teşvik etmektedir.  Kısaca yeni düzenlemeler ile bankalar, mevcut kredisini ödeyemeyen müşterilere özel, daha uygun kredi fırsatları sunmak zorunda kalacaktır. Kredi yapılandırma nedir sorusunun en basit cevabı ise, var olan krediyi ödeyemeyen müşterilere özel yeni krediler sunarak, onlara yeniden kredi taksitlerinde yapılandırma fırsatı verilmesidir.

Bu konuda gerekli haber başbakan tarafından gelmiştir. Buna göre oluşan ve alınan kredi vadeleri 48 ay olarak belirlenmiştir. Bunun dışında kredi kartı ve alınmış kredi borcunun yapılandırılması, bu borcu ödeyemeyen kişiler için geçerlidir. Bu kararın yayınlanması için resmi gazeteden duyurulması bekleniyor.

Bunların yanında var olan ödenmemiş kredilerin ve avukata bulaşmış borçların da bu kapsamda sayılacağını umut ediyoruz. Çünkü ikisi de aynı hesaba geliyor, ikisinde de ödenmediği için biri bankaya, diğeri de avukatlara gidiyor. Bu yüzden eğer ki borcunu yapılandırmadığınız halde, avukata giden durumdaysanız, bu yapılandırma olaylarından siz de yararlanabilirsiniz. Bu konuda ki tüm detaylar, resmi gazete de yayınlanacaktır. İşin mantığı şu, eğer ki kartınız veya krediniz ödenmemiş durum da ise, veya borçlardan dolayu avukata düşmüşseniz, bu borcu yapılandırabilirsiniz 72 aya kadar. Yasal takip sorunu yaşayan, icra takibinde olan borçlular da bu yasa ile borçlarını yapılandırabilecekler.

Diğer bir soru ise, başka banka da bulunan borçlar birleştirilebilir mi ? sorusudur. Bunun cevabı ise hayır. Hangi bankaya borcunuz var ise, o bankaya gidip borcunuzun yapılandırılmasını istemeniz gerekmektedir. Aynı bankada ki borçlarınız ise tek seferde 72 aya kadar borç yapılandırma yapabileceklerdir. Bu yapılandırmaların tek seferlik olduğunu unutmayınız, olası tekrar ödenmeme durumunda banka tarafından yaptırımlar başlayacaktır. Haciz işlemlerine de maruz kalabilirsiniz doğal olarak.

Kredi borcunuzu yapılandırmak için aslında ödenmemiş olması gerekmiyor, veya avukata icraya düşmüş olması gerekmiyor. Atıyorum 100 bin lira kredi borcunuz var, 10 ay vadeli, bunu ödeyemediğinizi belirtip borcunuzu yeni yasa ile 72 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Bu yasaya konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisinin dahil olacağını umuyoruz. Bu tür durumlarda da bankanızı arayıp danışabilirsiniz taksitlendirmek için.

Size bilgi olması açısından da yazalım, bu yasadan önce de borcunuz var ve ödemekte zorluk çekiyorsanız , bunu bankaya gidip yapılandırabiliyordunuz taksitlendirme / vadelendirme adı altında yapılmaktaydı. Şimdi ise yasal olarak bu hak gelmiş oldu. Misal 12 ay ile konut kredisi alınmışsa, 48 ay olarak yenilenen konut kredi vade sayısına sizde sahip olabilirsiniz.

72 ay vadeli kredi çekemeyenler içinde aslında yeni bir yol olmuş oldu bu iş doğrusu. Kredi çekip ödemediklerinde, 36 ay olarak alınan krediler bir anda 72 aya çıkıyor aynı faiz oranıyla. Bunun önüne nasıl geçileceği hakkında tam net bir bilgi yok ancak bu durumlarıda içeren bir yasa yürürlüğe girecektir. Misal en az 10 taksidi ödenmeli gibi bir durum yaratılabilir.

Temennimiz şudur ki bu kanunun sadece aktif borçluları kapsamamasıdır. Çünkü zaten borçluların çoğu ya avukatta, yada varlık yönetiminde. Varlık yönetimine geçen borçların yeniden yapılandırılması veya icraya düşen borcun yapılandırılması gibi konuların yeni tüzükte oluşmaması durumunda bu yasanın pekte bir anlamı kalmıyor.

Son güncelleme ile, BDDK tarafından yapılan bilgilendirme de, bu kanunun icra ve avukatta olanların da dahil edilip edilmeyeceğini bankanın belirleyeceği yazıyor. Bu demektir ki, A ve B bankasına borcunuz var ve ödeyemediniz. İki banka da kendi insiyatifleri dahilinde bu ödemeyi yapılandırabilmekteler. Yani A bankası yapılandırıyorken, B bankası yapılandırmayabilir, tamamıyla bu işlemler banka iradesine bırakılmıştır. BDDK cevabı için TIKLAYINIZ

Özetle konuyu toparlayacak olursak; vadelendirme, taksitlendirme, veyahut yapılandırma olarak adlandırdğımız bu durumu çözmek için şubelere, bankalara gidip yüzyüze görüşme yapmak gerekiyor. Yapılandırmalar da vadeyi kısa tutmanızı öneririz, nedeni ise bu yapılandırma süresince kredi notunuz olumlu veya olumsuz şekilde değişmeyecek ve kredi çekemeyeceksiniz. Daha sonradan bu yapılandırmanın değişip değişmeyeceği ise şuan için bilinmiyor. Yani 72 ay yapılandırma alıp, 48 ay vadeye düşürmeniz sanırım sorun olmayacaktır. Kredi borcu yapılandırma taksidini düşürmek veya arttırmak için şubelere gitmeniz gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir