Ödenmeyen Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yasalarla yürürlüğe giren yenilik bireysel kredi yapılandırma nasıl yapılır sorularını beraberinde getirmektedir. Değişken olan piyasalar karşısında bankaların belirli dönem aralıklarında müşterilerine sunduğu iyileştirilmiş kredi fırsatları, var olan kredilerini ödeyemeyen müşterilerin tekrar kredi yapılandırma isteğiyle yapılandırma oluşturulması olayına denilmektedir.

Müjdeli haber geldi 21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Açıklama yaptı kredi vadeleri 48 Ay olarak belirlendi. Ayrıca kredi kartı ve kredi yapılandırma durumunda borcunu ödeyemeyenlere 72 aya kadar vade imkanı sunulacak dedi. Resmi Gazetede yayımlanınca yürürlüğe girecek.

Yine ödenmeyen kredilerinizi de avukatta olan icrada olan kredilerinde yapılandırma işine dahil olacağını düşünüyoruz. Kredi Yapılandırma ayrıntıları kanunun resmi gazetede yayımlanması ile birlikte size daha ayrıntılı sunacağız. Ancak özetle Kredi ve kredi kartı borçlarının 72 aya kadar bölünebileceği yine yasal takipte icra takibinde olan kredi borçlarının da bu kapsama gireceğini söyleyebiliriz.

Kredi kartı, kredi ek hesap gibi tüm borçlar tek hesapta yapılandırılacaktır ancak başka bankada bulunan borçlar içi ise yine o bankaya başvurulacak, bankalar arası borç birleştirme olmayacak, dileyen tüketici 72 aya kadar yapılandırma yapacak, takibe düşmeyen kredi ve kredi kartları da yapılandırmaya konu olabilecek. Ancak bir banka bir defaya mahsus bu imkanı tanıyacak yapılandırmadan sonra ödemeyenler artık bankanın yaptırımları olan icra vs görecek.

Yine ödeyemediğiniz kredinizi veya kredi kartınızı takibe düşmese yada gecikmesi olmasa dahi yapılandırmaya konu edebilirsiniz. ancak kredi kartınız kapatılır. eskiden yapılandırılmış krediniz de olsa yeniden 72 ay vade olanağı ile yeniden yapılandırmaya tabi tutabilirsiniz. Konut Kredisi ve Taşıt Kredileri bu kapsama gireceğini düşünüyoruz, borçlu olduğunuz banka ile irtibata geçiniz.

Mecut durumda kredi yapılandırma konusunda zaten bankalar icraya düşmeden ciddi anlamda yapılandırma desteği vermekteydiler, örneğin 3 ay ödemediğiniz krediyi bankaya giderek 36 aya kadar yeniden yapılandırma yapmanız mümkün olmaktaydı. Kredi vadelerinin 48 ay olmasıyla yine 48 aya kadar yapılandırma mümkün olmakta.

Ancak 72 Ay vadeli çok cazip gelmekte ve kredi kartına sunulan bu durumun krediler içinde gelecek mi derseniz biraz beklemek gerekecek. Birde kredileri icraya, avukata hatta şimdi birde varlık yönetimi dediğimiz her ne kadar yasal da olsa para alıp satanlar çıktı burada bulunan borçlar ne olacak muhtemelen bunları da kapsayan bir yönetmelik çıkacaktır.

eğer sadece gecikmede olan kredi ve kredi kartlarının yapılandırması yapılacaksa icraya yada varlık yönetimine geçen banka borçları bunun dışında kalacaksa bu kanun hiç çıkmasa daha iyi diyebiliriz. zaten bankazedelerin neredeyse %80 artık icra yada hukuk büroları ile uğraşmakta.

Ancak 05/10/2016 tarihinde bilgi edinme kanalı ile BDDK yapılan bir başvuruda İcra ve Avukatta olanlarda dahil edilebileceğini ancak banka insiyatifinde olduğunu öğreniyoruz. BDDK cevabı için TIKLAYINIZ

Kısaca yapılandırma için bizzat bankaya gitmek gerekiyor, ayrıca vadeyi kısa tutmanızı öneriyoruz örneğin 72 ay vadeli yapılandırılan bir kredi sizi 72 ay kredi notunuzun sabit kalacağı ve yükselişe geçmeyeceği anlamına gelir. Bu durum kredi kartı için de geçerli bu borçlar bitmeden kredi notunuz yükselişe geçmeyecektir.

Daha ayrıntılı yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Borcunu 72 Ay Yapılandırma Nasıl Olacak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ahmet Kaya , 7 yıldır e ticaret işi ile meşgul aynı zamanda yatırım araçları konusunda araştırmacı biri son dönemlerde kredi konusunda tecrübeli ve kredi kartları banka kartları ile alakalı konularda hem yeni şeyler öğrenmeyi ayrıca paylaşmayı seviyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir