Kredi Verenler > Kredi Kartları > Ödenmeyen Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Ödenmeyen Kredi Kartı Borç Yapılandırma


09 Ağustos 2016 da  BDDK Başkanı tarafından yapılan açıklama ile kredi kartı borçlarına ilişkin bir çalışma yapıldığı ve gecikmeye düşen kartların yapılandırma kapsamına alınacağından söz etti, ancak muhtemelen af olarak görmemek gerekir en azından ana parası mutlaka ödenecektir. Bu Eylül 2016 başı gibi uygulamanın başlaması beklenebilir. Şimdi diğer alternatif daha doğrusu çözüm önerilerini sıralayalım

21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Açıklama yaptı kredi vadeleri 48 Ay olarak belirlendi. Ayrıca kredi kartı ve kredi yapılandırma durumunda borcunu ödeyemeyenlere 72 aya kadar vade imkanı sunulacak dedi. Resmi Gazetede yayımlandı.

Kredi yapılandırma ayrıntıları için yayımlanacak kanun metnine baktığımızda Kredi ve kredi kartlarına 72 ay vadeye kadar imkan sunulacak ve icrada olanlarda dahil olacak Yine ödenmeyen kredilerinizi de avukatta olan icrada olan kredilerinde yapılandırma işine dahil olacağını düşünüyoruz. Bunun için bankanız ile görüşmeniz gerekecek

Ancak temel olarak bizzat bankaya yani borçlu bulunduğunuz bankaya gitmeniz gerekir, yapılandırma durumlarında kredi notunuz düşük olması veya kredi çekme şartlarınız olmasa dahi kredi kartı borcunuz yapılandırılacaktır. borcun büyüklüğü ve varsa gelirinize göre 72 aya kadar taksitlendirme yapılacaktır.

Gözden kaçırılmaması gereken husus vadeyi uzun tutarsanız vade bitene kadar kart borcu açık kalacak ve kredi notunuz yükselişe geçmeyecektir. Bu durum sizin kredi çekebilme durumunuzu da öteleyecektir. Size önerimiz vadeyi kısa tutmanız ve bir an evvel borçtan kurtulmanız.

Kredi kartı, kredi ek hesap gibi tüm borçlar tek hesapta yapılandırılacaktır ancak başka bankada bulunan borçlar içi ise yine o bankaya başvurulacak, bankalar arası borç birleştirme olmayacak, dileyen tüketici 72 aya kadar yapılandırma yapacak, takibe düşmeyen kredi ve kredi kartları da yapılandırmaya konu olabilecek. Ancak bir banka bir defaya mahsus bu imkanı tanıyacak yapılandırmadan sonra ödemeyenler artık bankanın yaptırımları olan icra vs görecek.

Yine takibe düşmeyen kredi ve kredi kartlarında ödeme güçlüğü çekiliyorsa yeniden yapılandırmak mümkün olacak, yapılandırma bir defaya mahsus yapılacak, yapılanan kredi kartı kullanıma kapatılır, eskiden yapılandırmanız var ise yinede bu kanun size imkan verecek. ve 72 aya kadar imkan sunacak.

Ancak 05/10/2016 tarihinde bilgi edinme kanalı ile BDDK yapılan bir başvuruda İcra ve Avukatta olanlarda dahil edilebileceğini ancak banka insiyatifinde olduğunu öğreniyoruz. BDDK cevabı için TIKLAYINIZ

Yine aynı bankada bulunan kredi, kredi kartı ve ek hesap borcunuz var ise hepsi tek kredi ile yapılandırılacak. ancak başka banka ile birleşme olmayacak her banka için ayrı ayrı başvuru yapılacak yine 72 aya kadar vade olacak tüketici isterse. konuyu ilişkin güncel yazımız olan ve icrada avukatta olanların durumuna ilişkin Kredi ve Kredi Kartı Borcunu 72 Ay Yapılandırma Nasıl Olacak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borç Yapılandırma Konusuna 39 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa dedi ki:

  Ben kredi yapılandır dim 2.2 kusur şimdi faizler düşmüş tekrar iptal edip yapılandırma yapilir mi yoksa onlar kendi dusermi

  1. Admin dedi ki:

   2,02 çok yüksekmiş gerçekten, banka uygun görürse ancak olur, iptal etme imkanı maalesef yok sadece 15 gün cayma hakkınız var kullanılan krediden

 2. ramazan dedi ki:

  takibe düşmüş borcumu yapılandırmak istiyorum bu gibi kıredilere yapılandırma yokmu aceba lütfen bir cevap

  1. Admin dedi ki:

   İcraya yani yasal takibe uğrayan kredilerde şimdilik bankalar bir öneri sunmuyor. Ancak bizce bu durum çözülecektir sadece biraz daha beklemek gerekecek.

 3. Admin dedi ki:

  Aslında süreç oldukça karışık banka şubeleri dahi tam ne olacağı konusunda sağlıklı bilgi veremiyorlar. Ancak 2-3 ay geciken ve yasal takibe icraya düşmeyen krediler 48 ay, kredi kartları ise 72 aya kadar yapılandırma yapılabiliyor.

 4. Barut osman dedi ki:

  Benim de 6 yıldır ödeyemediğim borcum var ve hacizliyim.banka aradı bir hafta içinde ödeme yapmazsan haciz işlemleri uygulanacak ve bir daha bu haktan yararlanamayacaksın dedi

 5. alkın dedi ki:

  merhaba bugün vakıfbankla görüştüm 8000 liralık kart borcum var ama kartınız yapılandırmada görünmüyor dedi.bu 72 ay yapılandırmadan yararlanmak için takipte falan mı olması gerekiyor?

Sayfa başına git