Ödenmeyen Kredi Kartına Hapis Cezası Var mı?

Bankaların en çok kullanılan kredi ürünlerin başında Kredi Kartları gelmektedir. Hemen hemen herkeste en az bir tane olmak suretiyle kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarla Türkiye’ de yaklaşık 60 Milyon aktif kredi kartı olduğu bilinmektedir, dolayısıyla bu kadar kredi kartının olması aynı zamanda ödenmeme problemleri, gecikme, hatta hiç ödememe gibi durumlar oldukça fazla olmakta ve bu durum kredi kartı borçlusu tüketicileri yaptırımlar konusunda tedirgin etmektedir.

Peki Ödenmeyen Kredi Kartı borcundan dolayı Hapse girilir mi? Kredi kartı Borcuna Hapis Cezası Verilebilir mi? kısaca Banka Kredi Borçlarından dolayı hapse girilir mi? gibi benzer sorulara cevaplar vermeye çalışalım. Öncelikle Banka Borçlarından dolayı hapse girmeniz mümkün ancak emin olun bunu kendiniz neden olursunuz. Siz bu duruma düşmek istemiyorsanız bazı hataları yapmamak gerekir.

Öncelikle Kredi Kartı Borcu Hapis ile nasıl sonuçlanır en baştan anlatmaya çalışalım. Bankadan kredi kartınız var ve bunu ödemediniz Kredi kartınızın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün yani 3 ay ödenmemesi halinde Kredi Kartı Borcunuz Yasal Takip birine devredilir, tabi doğal olarak banka tarafından aranır ve borcun ödenmesi için uyarı yapılır 60. günden sonra ise size ödeme ihbarnamesi gönderilir. Bunlara rağmen ödenmeyen Kredi kartı borcu Yasal Takibe yani banka avukatlarına devredilir.

Banka Kredi veya Kredi Kartı borcunuz 3 ay ödenmemesinden sonra avukatlara devredildiğinden artık muhatabınız ilgili hukuk bürosudur. Hukuk bürosundan aranır ve borcun ödeme veya taksitlendirme teklifi dahi alırsınız. daha sonra Avukat İcra Müdürlüğü aracılığı ile borcun 7 gün içerisinde ödenmesi yazı gönderilir ve yine ödenmez ise aynı İcra Müdürlüğü aracılığı ile Borcun büyüklüğüne göre tüm mal varlığınıza  tedbir konulur ayrıca bordrolu çalışan iseniz maaşınıza 1/4 oranında kesinti yapılması için çalıştığınız yere kuruma yazı gönderilir.

İşte Kredi Borcunun hapis ile sonuçlanmasına ilişkin gelişmeler burada başlar. Alacaklı Avukatları borcun tahsili için İcra Memurları aracılığı İş yerinize ve Evinize icra işlemini yapmak için gelirler. borcun ödenmesi için sizden teminat veya Ödeme Taahhüdü imzalamanızı isterler. Bazen tüketiciler eve gelen icrayı durdurmak için Avukatların önerdiği bu taahhütnameyi imzalarlar. Eğer Ödeme imkanınız yok ise sakın ödeme taahhüdü vermeyin İcra takibinde ödeme Taahhüdünün ödenmemesinde dolayı alacaklı avukatları sizin hapse girmenizi sağlayabilir.

Peki Ödeme Taahhüdü vermez iseniz ne olur derseniz yasal olarak sizi taahhüt vermeye zorlayamazlar. Çok zorlarsa aha maaşım ama eşyam alın sizin olsun dersiniz. Konuya ilişkin daha ayrıntılı yazımız olan İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları na ilişkin yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:


Ödenmeyen Kredi Kartına Hapis Cezası Var mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. fidan diyor ki:

  Benim 5 bankaya borcum vardı teker teker kapattım 10 yıl süre içinde sadece yapıkredi kaldı şimdi bu banka aracılığı ile maaş alacagiz acaba habersiz haciz koyabilir mi ? Daha önce garantiye borcum varken bir sorun yaşamadim ama finansta yaşadım yardımcı olursanız sevinirm .tesekkkürler

 2. ismail diyor ki:

  slm arkadaşlar ben dolandırıldım yani arkadaş kazıyı yedim 50.000 tl bankalara borcum var
  hacizliyim çok sıkıntılıyım bunu nasıl çözerim
  piskolijim bozuldu
  farklıyerlere elatmaya başladım yardım

Sayfa başına git