Press "Enter" to skip to content

Ödenmeyen Kredili Bankomat (Mevduat) Hesapta Merak Edilenler

Birçok bankanın kullanıcıların nakit bulma sıkıntılarını ortadan kaldırmak adına sunduğu kredili mevduat hesaplarında, bilinmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Birçok kişi tıpkı bir kredi kartı hizmeti gibi algıya kapılarak başvuru yapmakta ve ödeme yaparken borçlarının çok daha fazla olduğunun farkına varmaktadır. Çünkü ödenmeyen kredili bankomat hesabı için kredi kartı ya da banka kredilerinden farklı olarak faizler uygulanmaktadır. Vadesiz mevduat hesabınız üzerinden kullandığınız bu hesaplarda, yapılan her harcama için eksi bakiyede işlem yaptığınızda, size hesap açılışında belirtilen faizler günlük olarak borcunuza yansıtılacaktır. Siz aylık faiz oranı gibi algıya kapılırken, borcunuzu ödemediğiniz her gün faizler ile birlikte bankaya daha fazla borcunuz olacaktır.

Ödenmeyen kredili bankomat hesabının size sağlayacağı olumsuzluklar sadece faizler ile artan borç değil, ödenmediği için bozulan banka sicilinizi de beraberinde getirecektir. Çünkü, Findeks sistemi üzerinden Risk Raporu sorgulaması yaptığınız zaman,i kullandığınız bankacılık hizmetleri ile ilgili olarak, krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları olarak ayrı kategorilerde listeler sunulacaktır. Kredi notunuz ve banka sicilinize doğrudan etki eden kredili mevduat hesabı, ödenmediğinde ya da geciktirildiğinde ilk olarak kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Bunun beraberinde, ödemelerinizi hala yapmamanız durumunda, hem kredili mevduat hesabı kullanımı için faiz borcunuza yansıtılacak hem de kartınız kullanıma kapatılarak borç ödenene kadar gecikme faizi uygulanacaktır.

Eğer yapılan tüm işlemlere rağmen ödenmeyen kredili bankomat için girişiminiz bulunmuyorsa, bu durumda 90 günlük sürenin sonunda hesabınız askıya alınacak ve hakkınızda takip süreci başlatılacaktır. Kredili mevduat hesabınız ile birlikte yasal veya da idari takip sürecine girdiğiniz zaman, banka tarafından neredeyse her gün aranacak bir süre sonra da avukatlar aracılığı ile sizlerle iletişim kurulacaktır. Avukatlar size borcunuzu ödemeniz halinde yasal takibe geçilmeyeceğini söylerse, kesinlikle bu çağrıya uymanız ve borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Çünkü, avukata teslim edilen dosyanız eğer tahsil işlemleri için mahkemeye taşınırsa, banka sicilinize bu durum yasal takip olarak işlenecek ve bankaların kara listesine gireceksiniz.

Kara Listeye Girmek Nedir ?

Ödenmeyen kredili bankomat hesabınız için belirttiğimiz kara listeye girmek tabiri, tamamen sizin bankalarda işlem yapamamanız anlamına gelmektedir. Ödenmeyen her borcunuzun sonucunda yapılabilecek olan bu işlem, tüm bankalar tarafından tek bir sistem üzerinden görüntülenebilecektir. Risk Raporu incelemesi yaptığınızda da görebileceğiniz kara liste durumunuzda, takibe düşen dosya sayısına bakmanız yeterli olacaktır.

Birçok kişi borcunu ödediği anda bankalarda bir problem yaşamayacağını düşünse de, idari takip sonrası ödeme yapıldığından dolayı bu kayıt yine bankacılık işlemlerinize olumsuz yönde etki yapacaktır. Fakat, idari takip sürecinin banka sicilinden silinmesinin, yasal takibe göre daha kolay olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı, hem kredili bankomat hesabı kullanırken hem de diğer bankacılık hizmetlerinden faydalanırken, borç ödeme konusunda çok titiz olmanız gerekmektedir.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir