Ödenmeyen Kredili Bankomat (Mevduat) Ne Olur?

Vakıfbank Kredi vadesiz hesap banka kartı olan Bonkomat Kart banka tarafından müşterilerine verdiği ve vadesiz hesaba bağlı olarak çalışan ATM ler den para çekme para yatırmak, hatta vadesiz hesabınızda para olması halinde alışveriş kartı olarak ta kullanılan bir banka kartıdır. Yine Vakıfbank’tan maaş alan müşterilerine de maaş kartı olarak Bankomat kartı verilir.

Bankomat kartının bağlı olduğu vadesiz hesaba tanımlanan Kredi Mevduat Hesabı ile banka kartı Kredi Bankonat olarak kullanılır bir önceki yazımız olan Vakıfbank Kredili Bankomat Nedir? başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak açıklanan bu hizmetin birde ödenmemesi durumunda yasal ve idari olarak nasıl bir sonuç oluşur size kısaca onu izah etmeye çalışalım

Aslında bu süreç tüm bankaların, Kredili mevduat hesapları için aynıdır, aşağıda ayrıntılara gireceğimiz konu tüm İş Bankası ek hesap, Garanti avans hesap, Yapı kredi esnek hesap, Denizbank kurtaran hesap gibi tüm krediler için aynıdır.

Bilindiği üzere maaş eksi bakiye, vakıfbank ek hesap, artı para gibi isimlerde adlandırılan ve hesabınızda paramız kalmadığında, avans olarak kullanılan, ve hesap ödeme tarihi olan ki bu genelde ayın 15 olur, ve bir ay vadeli kredili mevduat hesabıdır. Limitlerimizi dahilinde istediğimiz tutarda ister fatura ödeme, ister nakit çekim, ister alışveriş yapma veya ödeme günü gelen hesabımıza tanımlı olan faturalarımızı ödediğimiz bir hesaptır.

Peki Vakıfbank Kredili Bankomat Borcu ödenmez ise ne olur derseniz kısaca açıklayalım; Öncelikle Vakıfbank Maaş Müşterisi iseniz zaten maaşınız yattığında otomatik hesap kesilir oluşan faiz ve masraflar düşüldükten sonra kalan paranızı aynen kullanmaya devam edersiniz yani kredi bankomat yatırdığı an tekrar anında kullanıma açılır.

Ancak maaş müşterisi değilsiniz, yada maaşınız başka bankaya geçti, yada zaten bi kredili mevduatınız var ama Vakıfbank’ a düzenli yatan bir geliriniz yok ve Vadesi gelen Kredili Bankomat borcunuz ödemesi geldi. Bu durumda Kredili Mevduat Hesabı faizi son ödeme tarihi genelde ayın 17. günü olur, yatmaması halinde eğer kullanıma açık bir limit var ise o kullanımınıza kapatılır. Hesaba para girişi olana kadar mevcut limitleri kullanmanız mümkün değildir.

Ödenmeyen Kredili Bankomat borcu için ilk banka aslında sizi çok rahatsız etmez, ancak ikinci ayda size bir hatırlatma yapar ve size telefon ile ulaşılarak borcun ödenmesi konusunda bilgilendirme yapılır, ancak diğer aya sarkması durumunda ise yani 60. günden sonra banka size borcun ödenmesine ilişkin bir Noter kanalı ile bir ihtarname çekme durumu olacaktır. Yine ödeme olmaz ise 90. gün son bir ihtarname yollaması olasıdır, tabi bu arada defalarca Müşteri temsilcisi tarafından borç hatırlatma adı altında aranırsınız.

Kredili Mevduat Hesabı Borcunuzun 90. günün sonunda ödenmez ise hukuk departmanına devredilir, bundan sonra muhatabınız avukattır bu sürece ilişkin süreç hakkında Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar başlıklı yazımızda tüm ayrıntıları bulmanız mümkün.

Etiketler:


Ödenmeyen Kredili Bankomat (Mevduat) Ne Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git