Press "Enter" to skip to content

Operatörlerden Cihaz Almak Ne Kadar Mantıklı ?

Cep telefonu ve bazı teknoloji ürünlerine yönelik geliştirilen kontroller ile birlikte, kredi kartı ile taksitli alışverişler ne yazık ki ülkemizde engellenmiş durumdadır. Teknoloji ürünlerine yönelik farklı çözüm noktaları geliştirilmiş olsa da, ülkemizde cep telefonu gibi cihazların satışının yapıldığı büyük firmalar, çok da uygun alternatifler geliştirememiş durumdadır.

Kişilerin cep telefonlarını yenileyebilmeleri adına geliştirilen ve en çok tercih edilen uygulama ise, tarifeye ek telefon imkanı sunan operatör firmaları tarafından sunulmuştur.

Operatör firmaları tarafından sunulan bu imkanların detayına baktığımız zaman, kişilerin geçmişe dönük fatura ödeme alışkanlıklarına bakılmakta ve seçmiş oldukları cihaz ile ilgili de değer hesaplaması yapılarak 36 aya kadar telefon faturasına ek yansımalar yapılmaktadır.

Fakat, şuan operatör firmaları tarafından tarifeye ek telefon imkanlarına baktığımız zaman, cep telefonu modeli ne olursa olsun piyasa değerine göre çok daha fazla bir fiyat ile hizmet sunulduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda, kişilerin cep telefonu alabilmek için operatör firmalarına başvuru yaptığı zaman, mevcut tarifelerini de değiştirmeleri gerekmektedir. Neredeyse aynı özelliklere sahip bir faturaya geçilse bile, fatura bedelinde ciddi bir artış olmaktadır. Bunun yanında telefon fiyatının da fazla oluşu, artık bu alanda hizmet alacak kişileri düşündürmektedir.

Tarifeye Ek Telefon Almak Doğru Mu?

Tarifeye ek telefon almak isteyen kişiler, piyasa fiyatları ile ilgili bir hesaplama yaptıkları zaman, neredeyse 1000 TL’ye yakın bir fazla ödeme yapıldığı görülmektedir. Bu durum ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmalarda, ülkemizde en çok tercih edilen telefon modeli olan Apple üzerinden yola çıktık. Apple tarafından geliştirilen ve en son model olarak bilinen IPhone 7 Plus, birçok operatör tarafından 24 aylık vade seçeneği ile ayda 204 TL gibi bir taksit ile kullanıcılara sunulmaktadır. Sadece telefon için gereken ücret 24 ay boyunca ödendiği zaman, bankaya toplamda 4.896 TL’lik bir ödeme yapılmış olacaktır.

Aynı dönem için IPhone 7 Plus için bir fiyat araştırması yaptığımızda ise neredeyse 3800 TL’ye aynı cihazı alabileceğimizi gördük. Bu da yalnızca telefon için bile 1000 TL civarında fazla ödeme yaptığımızı karşımıza çıkarmaktadır. Burada yapılan fazla ödemeye eklenmesi gereken bir diğer ücret ise, tarife değişikliğinden kaynaklanan ücrettir. Ortalama olarak 10 TL değerinde bir ek tarife ücreti olduğunu dikkate alırsak; 24 aylık vadede toplam 240 TL daha fazla ödeme yaptığımız ortaya çıkacaktır. Bu da toplamda 1240 TL’lik bir zarar olduğunu gösterecektir. Bundan dolayı birçok kişi tarifeye ek telefon almak yerine uygun fiyatlı bir kredi ile cep telefonu alma yoluna gitmektedir.

Cep Telefonu Almak İçin En Doğru Yöntem

Tarifeye ek cep telefonu almak isteyen kişilerin yapacakları fazla ödemeler ve detayları hakkında yukarıdaki açıklamalarımız, bu yöntemin çok da doğru bir yöntem olmadığını bizlere göstermiş durumdadır. Bundan dolayı, kişilerin alternatif yöntemleri değerlendirmesi gerekmektedir. Burada ilk olarak bankaların kullanılması gerektiğini belirtebiliriz. Bankalardan alacağınız ihtiyaç kredileri ile birlikte çok daha düşük fiyatlarda ödeme yapmış olabilirsiniz. Hatta birçok teknoloji firması, bankalar ile anlaşma yaparak şubelere gidilmeye gerek bile kalmadan sizlere hizmet sunacaktır.

Cep telefonu almak isteyenlerin ödemelerde tercih edeceği bir diğer yöntem ise, kredi kartıdır. Kredi kartınızı kullanarak tek çekim ile bir cep telefonu almanız çok daha doğru olacaktır. Ödeme gününde zorluk yaşanacağı düşünülse de şuan birçok banka, tek çekim ile yapılan alışverişleri 12 aya kadar internet üzerinden anında taksitlendirebilmektedir. Bundan dolayı, alternatif yöntemler sayesinde, cep telefonlarına çok yüksek ücret ödememiş olabilirsiniz.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir