Press "Enter" to skip to content

Resmi Günlerde Bankalar Neden Tatil Oluyor ?

Birçok kişi tarafından merak edilen durumlardan birisi olan bankaların resmi günlerde tatil olması, her zaman için tartışılmış durumdadır. Çünkü, ülkemizde resmi tatil denildiği zaman akla ilk gelen kamu kurum ve kuruluşlarının yapmış olduğu uygulamalardır. Özel bankaların bu tarz bir uygulamaya gitmemesi konusunda eleştiriler sürerken, bir yandan da hastane ve eczane konusunda örneklendirmeler yapılmaktadır. Çünkü banka resmi tatil günleri için tamamen kapalı olurken, eczane ve hastane gibi kurumların, hiç değilse nöbetçi bir eczane ya da acil servisin tatile dahil edilmemesi gibi bir durum ile bir araya getirilmektedir.

Öncelikle, banka resmi tatil günleri için yaptığı bu uygulama, herhangi bir yasaya aykırı durum değildir. Çünkü, ülkemizde resmi tatiller açıklandığı zaman hem kamu işletmeleri hem de özel sektörde, buna yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Nasıl ki eczaneler ihtiyaç sahiplerine hizmet verebilmek adına nöbetçi eczaneleri belirliyorsa, bankalar da olası sorunların çözümü ve kişilerin bankacılık işlemlerini yapabilmesi için, ATM noktaları, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve müşteri hizmetleri aracılığı ile sizlere hizmet sunmaktadır.

Banka Resmi Tatil Günleri 2017

2017 yılında açıklanan resmi tatil günlerine bakarak, bankaların hangi tarihler arasında kapalı olacağını kolaylıkla anlayabiliriz. İşte resmi olarak açıklanan resmi tatil günleri;

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 1 Mayıs İşçi, Emek ve Dayanışma Günü
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  • Ramazan Bayramı (4 Temmuz Arefe Günü yarım gün, sonrasında da 7 Temmuz tarihie kadar tam gün)
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı
  • Kurban Bayramı (11 Eylül Pazar gününe denk gelen arefe günü, yarım gün tatil yapılacak. Sonrasında da 4 gün boyunca tam gün tatl geçerli olacak.)
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim öğleden sonra, 29 Ekim tam gün tatil)

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tarihlerde, banka şubelerine giderek işlem yapılması mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı, banka şubeleri dışında gerçekleştiremeyeceğiniz işlemlerinizi banka resmi tatil günleri gelmeden yapmanız, sizin faydanıza olacaktır.

Her ne kadar banka çalışanlarının tatil günleri hakkında eleştiriler yapılsa da, 9 güne kadar uzatılabilen bayram tatilleri, bankalar için hiçbir şekilde geçerli değildir. Yalnızca bayramın arefe günü öğleden sonra ve sonrasındaki 4 gün tatil yapan banka çalışanları, bayram bitimindeki ilk gün işbaşı yapmaktadırlar.

Resmi Tatilde ATM’den Yüksek Limitli Para Çekmek

Banka hesaplarında bulunan paraların ATMlerden çekilebilmesi için belirlenen üst sınırlar bulunmaktadır. Bu üst sınırların dışına çıkamadığımızdan dolayı özellikle resmi tatillerde bir takım sorunlar yaşandığını bilmekteyiz. Eğer resmi tatil gününde yüksek tutarda bir nakit çekişi yapmanız gerekirse ve ATM noktasından da bu tutar için hizmet alamazsanız, doğrudan bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Yapacağınız görüşme ile birlikte, ATM günlük para çekme limitinizi arttırabilir ve şubelerin açılmasını beklemeden nakit işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir