Senetle Para Bulmak Mantıklı mi?

Acil paraya ihtiyacınız var. Bankalara kredi başvurularında bulundunuz fakat kredi çıkmadı. Günümüz şartlarında yapabileceğiniz tek yol kaldı o da borç para bulmak.

Borç para bulmanın yollarından birisi de son zamanlarda yaygınlaşan, senetle para bulmaktır. İnternete girdiğiniz zaman arama motorlarında senetle borç para yazdığınızda karşınıza birçok site ve link gelecektir. En çok karşılaşılan senetle altın satan kuyumculardır. Size senet karşılığında altın verip taksitle ödeme imkânı sağlıyor bu yol. Tabi ki de aylık faizini üzerine koymak ve sağlam bir kefil olmak şartıyla.

Ne olacak ki taksit taksit öderim diye düşünüyorsunuz hemen. Fakat işin aslı öyle değil. Bankaların sağladığı kredi taksitine uyguladığı faiz oranının çok daha üzerinde bir faiz oranı uygulanıyor. Hele birde senedin gününü ödemediğiniz zaman uygulanan fark sizi işin içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor. Tabi kefilinizde aynı durumdan mağdur oluyor.

Bu işi yapan sadece kuyumcular değil. Birçok esnaf, aracılar vs. Eskiden tefeci tabir edilen kişiler artık senetle borç veren esnaf adı altında yapıyorlar bu işi. Yani modern tefecilik. Bir de bu işi eskiden olduğu gibi direkt tefecilik adı altında yapan kişileri de bulmak çok da zor değil. İnternet sitelerinden, çevrenizden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ama bu yolların hiçbirinin yasal olmadığını bilmelisiniz.

Tavsiyemiz tefecilerden, senetle para veren şirketlerden her zaman uzak durmanızdır. Ödeyemediğiniz de borcunuzun misli misli katlanacağını, bu türlü işi yapanların çoğunlukla mafya tabir edilen kişilerden oluştuğunu, sadece paranızın değil de canınızın da tehlikede olduğunu unutmamalısınız.

Günümüzde senetle para bulma yollarından en çok karşılaşılan yollarından birisi de, senetle beyaz eşya, cep telefonu, elektronik eşya, mobilya gibi satış yapan mağazalar… Birçok yerde, iş yerinin camında senetle, kefilsiz, taksitli satışlarımız vardır şeklinde yazı görürsünüz. Bu mağazalar, bankalar kadar sicilinizi araştırmadan kolaylıkla bir ürün almanızı sağlıyor.

Oradan satışı kolay olan, kolay paraya çevirebileceğiniz elektronik eşya vb. bir ürünü senetli taksitli olarak alıp, başka bir yere, çevrenize ya da internet üzerinden, ürünü kullanmadan piyasa fiyatının altında bir paraya satmaktır. Bu işlem tefecilerden daha iyi görünse de alım ve satım esnasında uğradığınız kaybı iyi hesaplamanız gerekir. Zira hem senetli taksitli olarak aldığınız için piyasa fiyatının çok üzerinde bir fiyata alıyorsunuz, hem de satarken piyasa fiyatının altında bir fiyata satıyorsunuz.

Tercih sizin. Bizim tavsiyemiz bu türlü yollardan uzak durmanız, ayağınızı yorganınıza göre uzatıp borçlanmamanızdır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git