Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Senetle Para Veren Nereden Bulunur ?

Senetle Para Veren Nereden Bulunur ?


Borç para arayışında senetle para verenler her zaman karşınıza çıkar. Senetle para verilmesi bir anlamda daha güvenli borç alma – verme yöntemidir. Uygulanan faiz, vade, kişiler bellidir; bu nedenle de ülkemizde hem borç para alışverişinde, hem de ticarette sıkça kullanılır. Herhangi bir sorun yaşandığında senedi olan kişi avukata başvurarak parasını geri alabilir.

Ancak belli başlı dezavantajları da yok değil. Senet bir kağıt parçasından ibaret, bu da onların korunabilmesini ve saklanılmalarını zorlaştırıyor; üstelik uygulamaya sokmak için avukatlara da para ödemeniz gerekecektir. İki kişi veya kurum arasında yapılan mutabakatların sonradan değişmesi gerekebilir. Bu durumda da senetlerin bağlayıcılığı sorun yaşatacaktır. Sürekli olarak notere gidilmesi gerekecek ve avukatlara ihtiyaç duyulacaktır.

Yinede bu denilenlerin çoğu sadece kurumlar için geçerli. İki birey arasında senet yapmak daha kolaydır. Bugün borç parayı akrabasına ve ailesinden birine dahi verse insanlar yinede senet istiyorlar, aksi halde borç verildiğine dair hiçbir yasal güvenceleri olmayacak. Senetle para verenler arasına bütün borç para veren kişileri katmak mümkün.

Ancak daha açık bir anlatımda senetle borç veren “zengin” kişiler vardır. Her şehirde, ilçede mutlaka bulunurlar; bu kişilerden senetle borç alınabilir, daha makul bir faiz uygularlar, hatta bazıları hiç faiz almazlar ancak tanımadığınız birinden borç almak her zaman tehlikelidir. Herhangi bir aksilik durumunda senedin günü bittiği anda işlemlere başlayabilirler.

Senetle para verenler ile görüşmeleri yaparken her bir maddeyi ince eleyip – sık dokuyun. Yaptırım uygulanmaması ve ipotek malın bulunmaması senette dikkat edilecek en önemli şey. Buna dikkat etmeyerek 10 bin TL borç alıp, 100 bin TL’lik evini ipotek ettiren ve borcunu ödeyemediği için evini kaybeden kişiler var. Değer denkliği en önemlisidir ve ipotek mallarda bu durum çoğu kez hızla değişir veya borcumu nasılsa öderim güvencesiyle önemsenmez.

Kesinlikle gelecek ile ilgili net yargılarda bulunmayın. Borcunuzu elbette ödemeye çalışacaksınız ancak senedi yaparken ödeyemeyeceğiniz durumları da düşünün, ödeyemeyen kişilerin durumlarını düşünün ve buna göre hareket edin. Hazırlanan senedi de mutlaka bir hukuk danışmanına gösterin.

Benzer yazımız;Kredi Çıkmıyor Nereden Para Bulabilirim? ile Senetle Para veya Kredi ilginizi çekebilir.

Senetle Para Veren Nereden Bulunur ? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Süleyman dedi ki:

  Kolay gelsin acil 30000 TL ye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

 2. arif dedi ki:

  10000 lazım

 3. ÜNAL KOÇ dedi ki:

  çok acil 5.000tl ye ihtiyacım var senetle ve kefilsiz geri ödme ayda 500 tl ödeyebilirim lütfen mail adresinden tarafıma ulaşınız

 4. Ozlem dedi ki:

  Benim 5000ne acil ihtiyacim var

 5. muammer dedi ki:

  1500 gelirliyim acil 12 bine ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz ?

 6. Deniz Güner dedi ki:

  Çok acil 2000 – 2500Tl ye ihtiyacım var ailemden iki emekli maaşı alıyorum çok acil lütfen yardımcı olun Teşekkürler

Sayfa başına git