Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Acil Senetle Para Veren Yerler Hangileri

Acil Senetle Para Veren Yerler Hangileri


Bankalardan kullanılan tüketici kredisi ve kredi kart borçlarından dolayı, 2015 verilerine göre Türkiye’de 847 bin kişi bankalar tarafından yasal takibe uğramıştır. Bu rakamın 638 bin tanesi tüketici kredisi borcunun ödenmemesi sonrası, bankaların başlatmış olduğu yasal takipten oluşmaktadır. Bankalar tarafından yasal takibe uğramış kişiler, tüketici kredisi kullanamadığı için, yeni para kaynakları araştırmasına girmiştir. İşte bu yazımızda da tüketici kredisi dışında para bulma yöntemi olan senetle para konusunu işleyeceğiz.

Senetle para almanın ilk yolu ve en mantıklısı bankalardır. Bankalar, senetle kredi verirken kesinlikle kişilerden teminat isterler. Çünkü senetler kolay düzenlenme ve hukuki yaptırımı az olan evraklardır. Çekilecek krediyi karşılayacak değerli bir malın ipotek edilmesi karşılığında kredi verir. Tabi bu kredi verilip verilmeyeceği tamamen bankaların inisiyatifine kalmıştır. Senetle para almanın diğer yolları ise faiz oranı çok yüksek olan ve bizlerin tavsiye etmediği yerlerdir.

Bunlardan biri kuyumculardır. Kuyumcular, senet karşılığı yüzük, bilezik, çeyrek, yarım altın gibi altınları senet karşılığında verebilmektedir. Yine senet karşılığı cep telefonu, tablet veya beyaz eşyalarda alınıp, alınana ürünlerin satılmasıyla paraya çevrilebilir. Senetle para karşılığı para veren yerlerden biri de faktoring şirketleridir. Fakat alınacak paranın faizinin, normal piyasalara göre en az 5 katı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Geldik tefecilere. Tefecilerde yine çok fahiş faizler karşılığında para verirler. Gelelim senetle para alınan yerlerden banka dışında ki kişi veya kurumların uyguladığı sisteme. Hiç kimse, vereceği paranın karşılığında bir ipotek almaksızın para vermez. Tefeci, faktoring gibi senet ile para veren yerler, o kişilerden bir rehin isterler. Araba, tapu gibi karşılığı olan ve verilen paranın ödenmemesi sonrası parasını kurtarabilecek bir garantinin olmasını ister. Yine kuyumcular veya elektronik eşyacılar da ya kefil isterler ya da o kişinin varsa maaş kartını isterler. Çünkü günümüzde senet karşılığı elektronik veya beyaz eşya alma neredeyse bitmiş durumdadır.

Kredi kartlarının ortaya çıkması ve taksitlendirme seçeneklerinden dolayı, işletmeciler senet kabul etmez hale gelmişlerdir. Hiç kimse kara gözüyün, kara kaşıyın hatırına karşılıksız para vermez. Verse bile mutlaka o paranın ödenmemesi durumunda bir garanti ister. Bu durum tefeciler, faktoring, kuyumcular gibi işletmeciler için de geçerlidir. Sözün kısası senetle para almak çok zor bir iştir.

Senetle para alınacak en mantıklı ve doğru adres bankalardır. Çünkü normal tüketici kredisi prosedürü uygulamakta ve uygulanan faiz oranı diğer senetle para veren yerlere göre çok ama çok avantajlıdır. Bir diğer konumuz olan Tefeci Arıyorum Yasal mı? başlıklı yazı ilginizi çekebilir.

Acil Senetle Para Veren Yerler Hangileri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Seyhan dedi ki:

    Acil 20binlira bulmalıyım yardımcı olurmusunuz

  2. Ertan dedi ki:

    Paraya ihtiyacımm var yardımcı olurmusnuz bna numaram bu ulasırsanız sevınırım ankaradan

  3. Döndü aslan dedi ki:

    Slm ben döndü aslan dükkanm var sizden ikinci şube miz açıcaz kıredi istiyoruz 05312935024 cepten ulaşırmısınız

Sayfa başına git