Seracılık Destekleri ve Banka Kredileri

Türkiye’de birçok bölgede seracılık yaygın olarak yapılmaktadır. Ülkemizde seracılık faaliyetlerinin yarısını domates üretimi diğer yarısını ise kavun, biber ve karpuz gibi meyve sebzeler karşılamaktadır. Kısıtlı alanda daha çok kazanmak isteyen çiftçilerimiz için seracılık tercih edilebilir bir faaliyettir. İşte tamda bu işletme için Bankaların faizsiz kredileri ve Tarım, Gıda ve Hayvanlık bakanlığımızın sağladığı hibe olanakları ile çiftçilerin bu alana yönelmesi teşvik edilmektedir.

Peki Seracılık Destekleri ve Kredileri Nelerdir ?

Genellikle ılıman iklimlere sahip bölgelerimizde yaygın olan seracılık faaliyetleri için bankalar faizsiz kredi imkanları sağlamaktadır. Krediden de önemlisi Tarım Bakanlığı seracılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçilere işlerinin hacmi oranınca yatırım aşamasında geri ödemesiz destek sağlamaktadır.

Seracılık İçin Devlet Destekleri Nelerdir ?

Tarım bakanlığının almış olduğu kararlar ile her türlü seracılık yapan çiftçilerimize ihtiyaç duyulan enerji (elektrik, su, mazot vb.) gibi giderlerin belli oranda geri ödemesiz kredi imkanları sunulmaktadır. Bu krediden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin ÇKS belgesine sahip olmaları ayrıca en az 1 dekar genişliğinde herhangi bir sınıfta seraya sahip olması ve kontrollü örtü üretimi yapması gereklidir. Bu olanakların yanı sıra Devletimiz yine Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müd. Tarafından yayınlanan kararlar ile devlete ait arsalarda seracılık yapacak çiftçiler için özel yer tahsisinde bulunmaktadır.

Seracılık Geri Ödemesiz Kredi Oranları Ne Kadar ?

Bakanlığın yukarıda bahsi geçen şartlar içerisinde sera çiftçiliği yapan ve yapmaya niyetli olan vatandaşlarımıza sağladığı Geri Ödemesiz Krediler;

  • Yatırım yapar iken çiftçilere %50 oranında enerji kaynağı alımı
  • Üretim yaparken çiftçilerimize çalıştıkları alana göre; Mazot 4 TL, Gübre 5 TL, toprak analizleri 2.5 TL, kaliteli tarım üretimine 100 TL ve danışman desteği alabilmesi için 600 TL lirası ödemektedir.
  • Sel, yangın, heyelan vb. doğa olaylarından dolayı sigorta yapacak çiftçilere ise sigorta maliyetinin %50 si ödenmektedir.

Devletin bünyesi altındaki Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının sağladığı kredi imkanları bu şekilde idi. Son yıllarda ülkemizde tarıma ve hayvancılığa teşvik amaçlı birçok yardım ve destek sağlanmaktadır. Bunları takip etmek için bizleri takip edin.

Ömer Metin kimdir ? 28 yaşında İşletme Fakultesi Mezunu E-ticaret sektöründe aktif olarak hizmet vermekte ayrıca haşır neşir olduğu kredi kartı ve krediler konusunda hakim olduğu bilgileri bu blogda paylaşmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir