Sigortasız Çalışıyorum Kredi Çekebilirmiyim ?

Krediler bankalar tarafından nakit ihtiyacı olan kişilere verilen ve geri ödemesi sırasında faiz uygulanan paralardır. Bankalar bu kredileri verirken krediye ihtiyacı olan kişilerin kredi puanına bakar ona göre değerlendirmeye alır. Öyleki kredi puanı yüksek olsa da almak istediği miktarın fazlalığı yüzünden kişinin son altı ayda ki sigorta primine kadar inceler. Fakat herkesin bir işi yok. İşi olsa dahi ülkemizde çalışan sigortasız insan sayısı bir hayli fazla. Peki bu sigortasız çalışanlar veya işsizler kredi çekebilir mi? Evet çekebilir. Gelin şimdi bunu nasıl yapabileceklerini anlatalım.

1- Öncelikle kredi çekmek isteyen sigortasız birinin bir nevi arkasının sağlam olması gerek diyebiliriz. Bankalar bu gibi durumlar da sigortasız müşteriler için sigortalı bir kefil ya da kredi puanı yüksek bir kefil aramaktadır. Sigortası olmayan kişiler ailesinden veya arkadaş çevresinden birini bankaya götürüp kefil göstererek almak istedikleri krediyi alabilirler. Ama bu gibi durumlar da size kefil olacak kişiyi mağdur etmemeye çalışmanızı öneririz. Yani geri ödeme sorun yaşayacağınız krediler size de kefile de zarar verebilir.

2- Kişiler çalışmıyor ve sigortasız olsa bile kendilerine ait herhangi  bir gayrimenkulden düzenli  gelirleri varsa bunu belgeleyerek kredi çekebilir. Yani kişiye ait kirada bir dairesi varsa ve bunu belgeleyebiliyorsa kredi çekebilir.

3- Sigortasız kişiler kendi üzerlerine ait mal varlığını göstererekte kredi başvurusunda bulunabilirler. Bu kendilerine ait bir arsa veya evde olabilir. Bu bir nevi halk arasında bilinen hipotek olayı ile birebirdir.

4-  Bunların haricinde sigortasız kişinin bankalar ile kurduğu düzenli ilişki  yani otomatik ödeme talimatı ile vadeli mevduat getirisi var ise bu durumdan faydalanarak yani bankalar ile arasını sağlam tutarak küçük miktarlar da kredi çekebilir.

Tüm bunları gerçeklerdiğiniz halde kredinin size çıkmama ihtimali var mıdır? Evet vardır. Bankalar tüm bu talimatlara uysanız bile size kredi vermeyebilir. Çünkü banka sigortasız kişiler de düzenli gelire pek inanmadığı zamanlar da sigortasız kişileri riskli tüketiciler arasında görebilir ve yapılan kredi başvurularını değerlendirmeden reddedebilir.

Ömer Metin kimdir ? 28 yaşında İşletme Fakultesi Mezunu E-ticaret sektöründe aktif olarak hizmet vermekte ayrıca haşır neşir olduğu kredi kartı ve krediler konusunda hakim olduğu bilgileri bu blogda paylaşmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir