Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Tefeciler Halen Var mı?

Tefeciler Halen Var mı?


Bankalardan kredi kullanamayan, kredi kartı kullanmayan ve kredi kart limit tamamen tükenmiş, ek hesap limiti bitmiş ve hiç bir yerden para bulamayan insanlar son çare olarak tefecilere başvurmaktadır.

Tefecilik kanunlarımıza göre suçtur. Tefecilik kadar tefeciden para alanda kanun karşısında suçludur. Ancak tefeciler bu işin de kılıfını hazırladıkları için ticaretle uğraşan namuslu adamlar sınıfında görünmektedir. Ancak kazın ayağı öyle değildir. Uyguladıkları satış sistemleri ile ne şişi ne de kebabı yakmaktadırlar.

Gelelim tefecilerin nasıl çalıştığına. Tefeciler, senet karşılığı sanki mal satmış gibi işlem yapmakta, vereceği borç paranın üzerine bankaların uyguladığı faiz oranlarının belki on katı kadar faizi de eklemektedir. Namuslu tefeci devletten vergi kaçırmamak için sattığı mal değeri kadar fatura kesmekte ve fatura bedeli kadar devlete ödeyeceği vergi tutarını da senede eklemektedir.

Tabi bu fatura naylon fatura dediğimiz hayali bir mal satışı gerçekleşmektedir. Hiç bir yerden para bulamayan garibim ise zaruret karşısında tefecinin her türlü şartlarını kabul etmek zorunda kalıyor. Tefeciler senet karşılığı borç verdiklerinde bazen senette ki borç tutarını boş bırakıp imza attırmaktadır ki bu çok büyük bir felaketin başlangıcı olacağının işaretidir. Gözü doymak bilmeyen tefeci, borçlu borcunu ödese bile boş bıraktığı borç kısmına asıl borcun daha üst rakamları yazıp borçluyu tekrar kendine borçlandırmaktadır.

Tefeciler, senetle borç verdikleri kişilerin borcunu geç ödeyebilmesi için elinden geleni yaparlar. Çünkü zamanında ödenemeyen her taksit yeni bir faiz getirisi demektedir. Bir de madalyonun öbür yüzü var. Borcunu ödeyemeyen borçludan parasını alabilmek için her yolu dener. Bu yol içerisinde mafyacılık dahi bulunmaktadır. Gelelim diğer bir tefecilik usulüne. Bunlardan biri cep telefon satıcılarıdır.

Buradan dürüst telefon satıcı kardeşlerimizi tenzih ettiğimizi bildirmek isteriz. Sistem aynen şöyle işliyor;  Sıfır kutusu açılmamış ve değeri diyelim ki 2.000 TL olan telefonu senetle satmakta ve aynı telefonu %40-50 oranlarında düşük fiyata oracıkta satın almaktadır. Yine kuyumcularda aynı taktiği uygulamaktadır.

Senetle verdikleri altınları hemen oracıkta bırakın altının alış fiyatına göre almayı sattığı rakamın %40-50 oranından daha düşük fiyata geri almaktadır. Site yönetimi olarak son söyleyeceğimiz, asla ama asla tefecilerden alışveriş yapmayın.Esen kalın.

Tefeciler Halen Var mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Ramazan dedi ki:

    Acil paraya ihtiyacım var verenler mesaj atsin telefonlara bakmiyorum

  2. Oktay tastan dedi ki:

    Acil kredi lazım 5000. Tl

Sayfa başına git