Kredi Verenler > Banka Sorunları > Ticari Krediler Ödenmezse Ne Olur?

Ticari Krediler Ödenmezse Ne Olur?


Ticari kredi, bir işletmenin kendisini geliştirmesi, geniş iş sahalarına açılması, ithalat, ihracat için yapacağı yatırımlar ya da borçlarını ödeyebilmesi için kullanacağı finans desteklerini ifade etmektedir. Ticari işletmeler ister küçük işletmeler olsun ister büyük holdingler olsun bankalar tarafından bu kredi ürünlerinden faydalanma hakkına sahip olmaktadırlar. Peki, işletmelerin kullanacağı ticari krediler ödenmezse ne olur?

Firmaların ticari kredilere başvurabilmesi için öncelikle faal bir işletme olması gerekmektedir. Diğer önemli bir ayrıntı ise ticari işletmenin geçmiş finans karnesidir. Daha önce kullanılmış destek kredilerinde ki ödeme performansı ve finansman geçmişi incelenmektedir. Diğer bir husus ise ticari firmaların kullanacağı krediye karşılık bir sermaye gücünün olup olmadığına bakılır.

Bireysel ticari işletmelerde Ticaret işletme belgeleri, şirket sözleşmeleri ve varsa Adi ortaklık sözleşmeleri talep edilirken, tüzel kişiliğe sahip ticari işletmelerde ise Ticaret Sicil Gazetesi, şirkete ait mal varlığı belgeleri öncelikle istenen belgelerdir.

Kredi ihtiyacı olunan finansal kaynaklar bankalar tarafından karşılanarak belirli vadelere yayılır.  Böylelikle işletme finansal kaynağa ulaşmış olur ve rahat bir şekilde, ödeyebileceği şekilde, genelde kendi belirlediği aralıklarla yani geniş zaman dilimlerinde borçlandığı tutarı geri öder.

Ticari kredilerde kullanılacak kredi yeni iş yeri açma, genişletme, araç filosu gibi iş ticari firmayı güçlendirecek alımlar için kullanılmışsa bankalar, kredi karşılığında alınan taşınır veya taşınmaz mallara rehin işlemi yapmaktadır.

Kullanılacak kredi nakit ihtiyaç ise de bu seferde şirketlerden bir teminat göstermelerini istemektedirler. Kullanılan ticari kredilerin ödenmemesi durumunda ise bankalar, kredi aşamasında rehin işlemi yapmış oldukları taşınır veya taşınmaz mallara icra takip yoluyla el koymakta ve icra kanalıyla satışını gerçekleştirip alacağını almaktadır.

Bankalar, verecekleri ticari kredi tutarını, rehin olarak alacağı taşınır veya taşınmaz malın bedeli kadar veya daha yüksek vermezler. Bunun sebebi olacak bir ödenmemeye karşı, kullandırdığı kredi oranından daha yüksek olan taşınmazlara el koyup kredi alacaklarını zararsız temin edebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git