Kredi Verenler > Banka Haberleri > Tüketici Kredi Vadeleri Uzayacak mı?

Tüketici Kredi Vadeleri Uzayacak mı?


Kredi kullanırken en çok dikkat edilen hatta kredi faiz oranlarından ziyade en önemli kriter kredinin vadesidir. Kullanılan tüketici kredisinin vadesi ne kadar uzun olursa taksitler küçülmekte ve ödeme kolaylığı sağlamaktadır. 2014 yılı ortalarına kadar Tüketici Kredisinde 60 aya kadar vade yapmak mümkün dü, buna bağlı olarak biz tüketiciler daha yüksek meblağlarda kredi kullanma şansımız olmakta ve nakit ihtiyaçlarımız daha kolay giderilmekteydi.

21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Açıklama yaptı kredi vadeleri 48 Ay olarak belirlendi. Ayrıca kredi kartı ve kredi yapılandırma durumunda borcunu ödeyemeyenlere 72 aya kadar vade imkanı sunulacak dedi. Resmi Gazetede yayımlanınca yürürlüğe girecek.

Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan bir karar ile gerekçe olarak ta tüketicilerin, fazla borçlanması, üzerlerinde borç yükünün yani borç stokunun fazlalaşması gerekçesi ile özellikle Bireysel Kredi vadelerinde kısıtlamaya gidilmiştir.

Getirilen kısıtlama ile Bireysel kredi vadesi 60 aydan 36 aya, Otomobil kredileri ise 48 aya indirilmek suretiyle uygulanmaya başlanmış ve halen devam etmektedir. Ancak 2015 mayıs ayında BDDK Başkanı tarafından yapılan bir açıklama ile vadelerin uzatılabileceği, hatta Kredi Kartı taksitlerinde de bir esnemenin söz konusu olacağını da belirtmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, vatandaşların ödeme şartlarını daha da rahatlatmak için tüketici kredilerinin taksit sayısını artıracaklarına yönelik haberler acaba kredi vadeleri ne olur sorusuna yada vadeler ne kadar uzatılacak beklentisi oluşturdu.

Hem tüketici kredileri hem de kredi kartları tarafında çalışma yaptıklarını belirten Akben, konunun Finansal İstikrar Komitesi’nde de (FİK) tartışıldığını ve bu konuda çalışma yapılması kararı alındığını söyledi.Her iki konuda da ödemelerin esnetilebilmesi çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Akben, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere diğer ilgili kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Detaylı çalışma en kısa sürede tamamlanacak.” diye konuştu.

Kredi vadelerinin uzatılmasına ilişkin çalışmanın 2016 Ağustos ayı sonu kadar tamamlanacağı belirtilse de dada sonraki zamanlara da sarkabilir. Yine de çalışmaları bir hafta, 10 gün içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini, ilgili tüm tarafların görüşü alınarak konuyu neticelendireceklerini bildirdi. Kısaca Eylül 2016 gibi kredi vadelerinin uzadığına şahit olacağız ama yine de temkinli olmakta fayda var çünkü 2015 yılında da aynısı olmuştu ancak sonuç alınamamıştı.

Yine Kredi kartı borçları yapılandırılacağı konusununda gündemde olduğu kısa zamanda çalışmalar bitecek gibi BDDK Başkanı Akben, kredi kartları konusunda da, “Gecikmeye düşen alacaklarla ilgili de yapılandırmaya yönelik bir çalışma içerisindeyiz.” dedi.

Tüketici Kredi Vadeleri Uzayacak mı? Konusuna 25 Yorum Yapıldı
 1. ctn dedi ki:

  taşıt kredi vadelerinde bi değişiklik var mıdır yoksa böyle bir düzenleme yapılması hakkında fikriniz nedir

  1. Admin dedi ki:

   taşıt kredileri 48 ayda kalacak gibi, aslında ticari taşıt alımın da en azından 60 aya çıkarılması gerekirdi.

 2. Zuhal dedi ki:

  Vadelerinuzuca uzadimi

  1. Admin dedi ki:

   halen haber yok 25/08/2016 itibarı ile

  2. murat dedi ki:

   Uzadı arkadaşlar 48 ay oldu bu ay içinde bankalardan kullanabileceğiniz axikladi basbakan

 3. Zuhal dedi ki:

  Bunların hepsi yalan vadelerinuzuca falan yok bari milleti kandırmayın umut fakirin ekmeğidir ama siz o ekmeği bile yalanla yediriyosunuz

  1. Admin dedi ki:

   Başbakan tarafından 10 Ağustosta açıklandı ayrıca BDDK başkanı tarafından da çalışma başladığı belirtildi. ancak halen bekliyoruz

 4. Süleyman sarı dedi ki:

  bunların kredi vade süresini uzatacağı falan yok hep nasıl kısarız onun peşindeler.hele eski maliye bakanı milletin bu hale gelmesine sebep olan tek kişi.nasılsa tuzları kuru.milletin anası ağlıyor.bırakın da millet borcunu ödesin

 5. alone dedi ki:

  tamam haklısınız haberimiz olur ama kesin bır tarıhı nerden öğrenebiliriz

 6. alone dedi ki:

  haberleri dıkkatle takıp edıyoruz ama bu konuda kesın bır bılgı alacagımız bır yer bır kurum var mı

  1. Admin dedi ki:

   Emin olun kredi vadeleri uzadığı zaman bankalar reklam sizi mutlaka haberdar eder, örneğin 48 ay vadeli kredi 60 ay vadeli kredi en uygun oranlar ile reklamlar ortalığa saçılır.

 7. kemal dedi ki:

  peki sizin ne zaman uzayacağı yönunde bılgınız yok mu

  1. Admin dedi ki:

   Aslında 2015 sonbaharında uzaması bekleniyordu. Ancak gündem o kadar yoğun ki ona sıra gelmedi

 8. kemal dedi ki:

  ne zaman olacagı yonunde bızlerı kım bılgılendırecek

  1. Admin dedi ki:

   kredi vadeleri uzadığında mutlaka haberiniz olur muhtemelen banka reklamları oldukça fazla döner

Sayfa başına git