Kredi Verenler > Kredi Notu > Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme


Bankalardan kredi kullanmayan, kredi kartı, ek hesap kullanmayan kişi sayısı neredeyse yok gibi olan günümüzde nakit ihtiyacını karşılamak, araç ve konut sahibi olmak isteyenler mutlaka kredi kullanmaktadır. Kredi kartlarından hiç bahsetmiyoruz bile. Çünkü Türkiye’de kredi kart sayısı 56 milyonu geçmiş durumdadır.

Bankaların kredi ve kredi kart hizmetlerinden faydalanabilmek için kredi notunun risksiz bölgeden uzak olması gerekmektedir. Kredi notunu her bireyin mutlaka bilmesi gerekir. Bilme ki ki kredi notunun risk derecesine göre önlem almalıdır. Kredi notunu öğrenmenin yolları ise Findeks, banka şubeleri, internet ve mobil bankacılık sistemi, cep telefon operatörlerinin SMS hizmetleridir.

Peki, kredi notunu ücretsiz öğrenebilir miyiz? Hiç uzatmadan söyleyelim ki kredi notunu ücretsiz hiç bir kurumdan öğrenemiyoruz. Ancak bu yazımızda kredi notunu öğrenmek için kurumların talep ettiği fiyatlar hakkında bilgi vereceğiz. Kredi notunun en ucuz ve kolay öğrenebileceğimiz kurum Findeks’tir. Zaten tüm kredi notu sorgulama hizmeti veren kurumlar kredi notunu öğrenmek için Findeks’e başvurmaktadır.

Yani ana kaynak Findeks’tir. Findeks, ilk kurulduğu dönemlerde kredi notunu öğrenme karşılığında ücret talep etmemekteydi. Ancak şimdiler de Findeks.com adresinden 5.35 TL karşılığı kendinize ait kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 8.50 TL karşılığında da bir başkasının kredi notunu öğrenebilirsiniz.  Banka şubelerinden kredi notu öğrenme hizmeti de vermektedir. Banka şubelerine öncelikle kredi notu öğrenmek için bir dilekçe sunulmaktadır.

Kredi notu öğrenme ücretleri bankalarsa sabit fiyat uygulanmadığı için 8TL ile 14 TL arası fiyat talepleri olmaktadır. Bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamalarında da yine fiyat farklılığı olduğu için şubelerden talep edilen 8 TL ile 14 TL arasında ki fiyatlar burada da geçerlidir. Son olarak cep telefon operatörlerinin SMS hizmeti ile kredi notunu öğrenme hizmeti vermektedir.

Cep telefonu operatörleri bu hizmet karşılığında 9 TL ücret almaktadır. Yazımızda da anlaşıldığı gibi kredi notunu öğrenmenin ücretsiz yolu bulunmamaktadır. Ama bir kez de olsa paraya kıyıp kredi notunu öğrenmeliyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git