Kredi Verenler > Krediler > Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli Hesap Nedir?


Vadeli hesap, Bir yatırım şekli olan bu tür hesaplar, belli bir vade süresi boyunca paraların bankaya yatırılması ve vade bitiminde bankalarca önceden belirlenmiş oran kadar faiz verilmesiyle oluşan bir yatırım hesap türüdür.

Vadeli hesaplar, kişi veya tüzel kişiler tarafında açılabilen ve vade tarihine kadar kullanılamayan bir hesap türüdür. Vade süreleri aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık olmak üzere çeşitlidir. Vade süresi ne kadar az olursa bankaların vereceği faiz oranları da o kadar az olmaktadır.

Vadeli hesapları genellikle riski sevmeyen ve düzenli gelirden hoşlanan yatırımcıların tercih etmiş olduğu bir yatırım türüdür. TL, döviz ve altın vadeli hesap türleri bulunmaktadır. Vadeli hesaplarda vade süresi belirlenmiş güne kadar hesaptaki paralar kullanılmamaktadır. Vade bitiminden önce çekilmek istenen paralardan dolayı bankalardan faiz getirisi alınamamaktadır.
Gelişen teknoloji sayesinde bankaların hizmete soktuğu internet bankacılık sitemi üzerinden de vadeli hesaplar açılabilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden açılacak vadeli hesaplara verilen faiz oranları banka şubelerine göre verilecek faizlere göre daha yüksektir. Yine banka şubelerinden açılacak vadeli hesaplarda, vade bitiminde kar üzerinde %15’lik stopaj vergisi kesilmektedir. Bu vergiler banka tarafından devlete ödenmektedir.

İnternet bankacılık işlemlerinde vergi alınmadığı için internet bankacılı sisteminden açılacak vadeli hesapların vade bitimden %15 stopaj vergisi uygulanmaktadır. Vadeli Hesapların diğer bir avantajı ise elinde TL, döviz veya altın olanların, riski sevmeyip düzenli gelir isteyenlerin ve ellerinde ki yatırmaların çalınma, kaybolma gibi riskleri ortadan kaldırmak için bankaya yatırılması diğer bir avantaj diyebiliriz .

Bankalara açılan vadeli hesaplar, Mevduat Sigorta Fonu tarafından 100.000 TL’ye kadar olan kısım sigorta kapsamındadır. Yani 100.000 TL’ye kadar devlet garantisi bulunmaktadır. Vadeli hesaplarda ki altın ve dövizlerde ise garanti kapsamı 100.000 TL’ye denk gelen döviz ve altın gramı için geçerli olmaktadır.

Vadeli Hesaplar her ne kadar yukarıda belirttiğimiz gibi işlese de bazı bankalar bu kuralı çiğnemiş ve vadeli hesaplarda ki paralara vade şartı aramadan paranın yattığı her gün için faiz uygulaması yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git