Varantlar Nedir?

Varantın çeşitli tanımları olmakla beraber, SPK mevzuatına göre varant; “Elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracı” olarak tanımlanmıştır.

Bu yazımızda varant nedir, varantın değeri nasıl ölçülür gibi soruların da yanıtlarını inceleyelim. Varantlar, bir vadede belirli bir fiyattan dayanak pay ya da pay endeksi üzerine ALIM ya da SATIM haklarını temsil ederler. Varantlar dayandıkları pay ya da pay endeksi hareketlerine tepki verirler.

Yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar için hem yükselen hem de düşen piyasalarda sınırlı sermayeyle kaldıraçlı yatırım imkanı sunar. Varantlar bir hak verirken yükümlülük getirmez. Yatırımcı varantlara yatırdığından daha fazla para kaybedemez. Risk, varantlara yatırılan sermayeyle sınırlıdır.

Bir varantın fiyatı, varantın içsel değeri ve zaman değerinden oluşmaktadır. Zaman değeri, varantın fiyatı ile içsel değeri arasındaki farktır. Zaman değeri, varantın “tüm ömrü” için ödenecek karşılıktır. Varantın vadesine kadar kalan süre ne kadar uzunsa değeri de o kadar fazladır.

Bu durum, vade tarihine kadar, dayanak varlığın fiyatındaki bir değişikliğin varant fiyatında önemli bir artışa yol açacağına ilişkin beklentiye veya varsayıma dayanmaktadır. Varantın vadesine kadar olan süre azaldıkça zaman değeri ivme kazanan bir hızda düşecek ve en sonunda sıfır olacaktır. Vadesi dolan varantın fiyatı en fazla içsel değere eşit bir meblağ olacaktır.

Varantlarda ürün çeşitliliği oldukça geniştir. Yatırımcılar değişik varantlar arasından vadeleri, kullanım fiyatları, kaldıraçları kendi stratejilerine uygun olanı seçerek işlem yapabilirler. Piyasa yapıcılığı sayesinde likidite riski olmaksızın yatırımcılar varantları alıp satabilirler.

Endeks varantları pay endekslerinin performansına bağlıdır. Piyasadaki en popüler dayanak varlık, BIST30 endeksidir. Bunun yanı sıra DAX, S&P500, NASDAQ, Dow Jones, Eurostoxx 50, FTSE 100 ve Nikkei 225 endekslerine dayalı X-markets varantları da yurtdışı endekslere yatırım yapmak isteyen yatırımcılardan yoğun ilgi görmektedir. Siz de varantlar ve varant piyasası hakkında detay bilgi almak istiyorsanız, Deutsche Bank’ın sitesini inceleyebilirsiniz.

İlerleyen günlerde borsa yatırımı konusunda da faydalı bir yazıyı sizlerle paylaşacağız.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git