Kredi Verenler > Kredi Kartları > Varlık Yönetimindeki Kredi Kartı Borçları Yapılandırma Kapsamında mı?

Varlık Yönetimindeki Kredi Kartı Borçları Yapılandırma Kapsamında mı?


2016 Eylül ayında Kredi kartı veya kredi kartı borcu yapılandırma konusunda müjde veren hükümet bir çok tüketicinin borçlarını yeniden yapılandırma yolu ile ödeyebilme imkanı sağlama yoluna gitmiştir. İcra ve bankaların hukuk işlemlerini takip eden avukatta olan borçlar bankaya olan borç olduğu için borçlu bulunan bankaya başvurulması halinde borçlarda 72 aya kadar yapılandırma imkânı bulunmaktadır.

2003 Yılında BDDK izni kurulan varlık yönetimleri finansal piyasalarda ki mali kurumlar bankaların gecikmiş alacaklarını ihale yolu toplam borcun altında bir bedel ile satın almaktadırlar. Bundan dolayı borçlunun banka veya finans kurumu ile hiçbir bağı kalmamaktadır.

Bankalar özelinde incelendiğinde kredi borçlusunun banka ile hiçbir bağı kalmamış oluyor dosya şirkete devredilmiş olmaktadır. Banka ise alacağını sorunsuz şekilde tasfiye etmiş olmaktadır. Yine varlık yönetimine devir işlemlerini genelde özel bankalar tercih etmektedir.

Ekim 2016 itibarı ile uygulamaya başlanacak yapılandırma işlemleri netleşmişken Kredi kartı borcu yada kredi borcu Varlık Yönetimine devredilen daha doğrusu satılan tüketiciler ne yapacak nasıl bir yol izleyecek henüz tam net olmamakla birlikte sayıları 1,5 Milyonu aşan ve varlık yönetim şirketleri ile muhatap olanlar içinde müjdeli bir haber yani 72 ay vadeye kadar yapılandırma beklenmektedir.

Ancak 05/10/2016 tarihinde bilgi edinme kanalı ile BDDK yapılan bir başvuruda İcra ve Avukatta olanlarda dahil edilebileceğini ancak banka insiyatifinde olduğunu öğreniyoruz. BDDK cevabı için TIKLAYINIZ

Öncelikle devredilen borçlardan dolayı kredi çektiğiniz, kredi kartını kullandığınız bankanız ile bir ilişkiniz kalmıyor banka tüketicinin batık kredisini, kredi kartı borcunu icra vs uğraşmak yerine ihaleye çıkarmak suretiyle bu tür şirketlere devreder. Yani şirket sizin borcunuzu banka ile pazarlık (ihale usulü) sizin adınıza öder ve kapatır. Bunda dolayı sizin banka ile bir bağınız ve borçluluk durumunuz olmaz. Bankaya gitseniz bile borcunuzun olmadığını devredildiği bahisle belirteceklerdir.

Ancak Varlık Yönetimlerinin nasıl yol izleyeceği henüz net olmamakla birlikte bir faiz indirimi olacağı söylenmektedir vade konusu ise halen net değildir. Önümüzdeki günler de buna ilişkin bir açıklama geleceğini söyleyebiliriz. Bu şirketlere devredilen kredi mağdurları sayısının da fazla olması kamuoyunda bir hassasiyet oluşturması açısından oldukça önemli olacaktır. BDDK’ ın konu hakkında bir düzenleme en azında kamuoyunu bilgilendirme gerekmektedir. Konuya ilişkin bir gelişme veya düzenleme olması halinde yine buradan size bilgi vermeye devam edeceğiz. İlgili yönetmelik resmi-gazete-2016-kredi-ve-karti-yapilandirma-yonetmeligi TIKLAYINIZ

Varlık Yönetimindeki Kredi Kartı Borçları Yapılandırma Kapsamında mı? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Ersan kurt dedi ki:

  Varlik yonetimine olan borclar yapilandirilacKmi

  1. Admin dedi ki:

   olmayacak gibi.

   1. Umut dedi ki:

    Barlık yönetimi beni arada di 72 aya taksit yapacaklarını belirtiler benim bir arka sun 5 yıl önce 3600 tl olan borcunu 4300 72 aya taksit yaptılar.ama benim 5 sene önce 8 binlira olan borcunu SIZE DE 72 AY VADE IMKANI! BORCUNUZU 235 X 72 AY VADE ILE 16920 TLYE KAPATMA FIRSATI ICIN BIZI ARAYINIZ. BARIS B. 02123816411 dediler artı bana geçen hafta 7 bin tl peşin kapatırız dediler.benim merak ettiğim faiz taksit olunca ödeme bu kadar artar mi.faizler ne ve arkadaşıma neden çok uygun kapattılar adamına göreni muamelemi aynı varlik sirketi. Bunlar dosyayı en fazla 4_ 5 bine almışlardır.taksitle ödemek istiyom bana bir yol gösterin

    1. Admin dedi ki:

     Borç ve alacak insiyatifi maalesef onlarda konumuzda belirttiğimiz üzere varlık yönetiminde olan borçlar bankaların dışında bir durum yani isterse 100 ay taksit dahi yapar ancak uygulanacak faiz haddinden fazla olacaktır. Örneğin bankaların yapılandırma faiz üst limiti bulunurken varlkk şirketlerinde bu yok

 2. şahin dedi ki:

  ya arkadaş nasıl haber yapıyorsunuz nerden uyduruyorsunuz insanları yanıltarak umutlandırıyorsunuz.icraya düşmüş yada takipte olan kredilere yapılandırma yok.umut tacirliği yapmayın.

Sayfa başına git