Vefat Eden Birinin Yasal Borçları Hakkında Bilgiler

Bankacılık sektöründe ödenmeyen ya da ödenmesi gibi bir durum söz konusu olamayan anlar ile karşılaşıldığında, yani borç sahiplerinin hayatlarını kaybetmesi ile birlikte, ortaya çok farklı soru işaretleri çıkmaktadır. Özellikle ölen kişinin yakınları tarafından, kişinin borcu olduğu biliniyorsa ve ne yapılması gerektiği hakkında bir düşünceleri yoksa, borcun tamamen bir miras olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Nasıl ki ölen kişinin mal varlığı çocuklarına ya da eşlerine kalıyorsa, kredi kartı ya da kredi borcu da mirasçılarına devredilecektir. Ölen kişinin borcu konusunda bankanın tespitleri yapıldıktan sonra genellikle borç durumu ile ilgili bir belge hazırlayarak adreslere gönderim sağlamaktadır.

Ölüm raporunun kayıtlara geçmesinin hemen ardından, banka kişinin hesabını askıya alacaktır. Bundan dolayı, size ulaşılana kadar ya da borcun ödenmesi için gereken itirazlar ve yasal süreçler tamamlanana kadar, herhangi bir gecikme faizi uygulanmayacaktır. Bundan dolayı, size gönderilecek olan bildiriyi aldıktan sonra panik yapmamalısınız.

Az önce de belirttiğimiz gibi, borç miras olarak kalacaktır. Bundan dolayı kişilerin bu borcu ödemesi ya da durumuna göre yasal süreçlere girmesi gerekecektir. Yapılacak olan yasal süreçlerde, borcun ortadan kaldırılması yani kişilerin ödeme yapmamaları için kredi kartlarında bir sigorta yapılmış olması gerekmektedir. Çünkü, genellikle kredi alınırken karşımıza çıkan ve kişilerin ödemekten kaçınmak istedikleri bu sigortalar, ölüm halinde sigorta tarafından borcun karşılanmasını da sağlamaktadır. Bundan dolayı sigortanın hayattayken her borç için yapılmasında fyada vardır.

Ölen kişinin borcu konusunda yapılacak itirazlarda, kişinin borcu için bir sigorta yaptırıp yaptırmadığının yanı sıra, özel bir şirketten hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına da bakılacaktır. Eğer bu şekilde bir sigorta hizmeti alınmışsa, sigorta için düzenlenen poliçede borçlara dair bir kayıt bulunuyorsai bu durumda borcun bu sigorta kapsamında ödenmesi mümkün olacaktır.

Ölen Kişinin Borcuna İtiraz Nasıl Yapılır ?

Ölen kişinin borcu ile ilgili ödeme talebi yapıldığı anda, ilk olarak bankaya giderek görüşme yapmanız gerekmektedir. Çünkü, bankalar ile görüşme sağlayarak bu borç için bir kolay yol bulabilirsiniz. Bankalar tarafından borcun ödenmesi ya da sigortalık durumuna bağlı olarak bir işlem yapılması için başvurduğunuzda, sistem üzerinden ölen kişiye ait tüm bilgiler görüneceğinden dolayı, sorun yaşanma ihtimalı neredeyse yoktur.

Eğer kişi borcu için bir sigorta yaptırmamışsa ve buna ek olarak da herhangi bir hayat sigortası bulunmuyorsa, bu durumda miras olarak size kalan borcun ödenmesi gerekecektir. Ödeme işlemini tek bir seferde yapacak gücünüz elbette olmayabilir. Bu durumlarda da banka size taksitli bir işlem imkanı sunacaktır.

Son olarak, bankalar tarafından yapılacak olan başvuru işlemlerinde, kişilerin ölüm durumuna bağlı olarak bazı muafiyetler de sunulabilmektedir. Özellikle doğal afet gibi olaylardan sonra hayatını kaybeden kişilere yönelik bazı ayrıcalıklar sunulmakta ya da sosyal güvenceleri kapsamında bu borç tahsil edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir