Press "Enter" to skip to content

Yapı Kredi Esnek Hesap Hakkında Bilgiler

Yapı Kredi Bankası, hesabında parası biten ama harcamalarını geciktirmek istemeyen müşterileri için esnek hesap isminde ayrıcalıklı bir kullanım hakkı sunmaktadır. Bankaların uyguladığı esnek sayesinde, hesabınızda paranız olmadığı anlarda fatura ödemelerinizi yapabilecek, size tanınan limitler dahilinde de para çekme ya da harcama yapma şansını sizlere sunacaktır. Gelir durumu ve bankacılık bilgileriniz doğrultusunda belirlenecek olan limitlerde, aşağıda belirteceğimiz ayrıcalıklardan faydalanabileceksiniz.

 • Esnek Hesap kullanan kişilerin banka hesaplarında paralarının olması zorunlu değildir.
 • Tıpkı kredi kartları ya da vadesiz mevduat hesaplarında olduğu gibi, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını kullanabilirsiniz. Yapacağınız kullanımlarda da anlık ödeme hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Başvuru yaptığınızda yeni bir kart kullanmanıza gerek yoktur. Banka tarafından size daha önce verilen vadesiz mevduat hesabınızı ve bu hesap için verilen kartı kullanmanız yeterlidir.
 • Otomatik ödeme talimatı sayesinde borçlarınız her zaman vakti geçmeden ödenecektir.

Yapı Kredi esnek hesap ile yapılan alışverişler ya da nakit çekim işlemlerinde, bu hizmet için belirlenen faiz oranları doğrultusunda ödeme yapılması gerekmektedir. Örnek bir hesaplama yapacak olursak;

 • Esnek hesap üzerinden 2 bin TL harcama yaptığınızı varsayalım.
 • Yapılan harcama ile ödeme arasında 30 günlük bir süre olsun.
 • Bu işlem aralığı için banka tarafından %1.84’lük faiz uygulaması yapılacaktır.
 • Yapılan faiz işlemi ile birlikte, yaptığınız 2 bin TL değerindeki harcamayı öderken, ana paraya ek olarak vergiler ve faiz tutarının toplamı 45,63 TL olacaktır.

Görüldüğü gibi, esnek hesap kullanıcıları yeni bir kredi alma işlemi yerine hesaplarından harcama yaptıkları zaman bir aylık süre için bankalarına çok daha az bir faiz ve vergi ödemesi yapacaktır. Ayrıca, esnek hesap ile yapılacak işlemler anlık olduğundan dolayı, kredi başvurularında olduğu gibi herhangi bir onay sürecine de gerek olmayacaktır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Esnek Hesap kullanmak isteyen vatandaşlarımız, çok çeşitli kanallardan işlemlerini yapabilirler. Öncelikli olarak size en yakın noktada bulunan Yapı Kredi Bankası şubelerine gidebilir ya da bankanın ATM noktalarından, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Banka şubelerinden yapılacak başvurular ve şubelerde tamamlanması gerektiği belirtilen başvurularda ise, aşağıda belirttiğimiz belgelerin hazırlanması, ardından da banka şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanınızın aslı veya da fotokopisi.
 • Gelir durumu ifade eden belge.
 • Gelir belgesi hazırlanırken, ücretli çalışanlar maaş bordrosunu çalıştıkları kurumdan alabilirler.
 • Kendisine ait bir işletmesi olan ya da serbest meslek sahibi olan kişiler gelir belgesi sunarken bilanço çıktılarını ya da vergi levhalarını şubelere getirmelidirler.
 • Emeklilerin yapacakları esnek hesap başvurularında, emeklilik hesap cüzdanı getirilmesi gerekmektedir.
 • Eğer bir kira veya da faiz geliriniz bulunuyorsa, kira sözleşmenizi ya da faiz gelirinize yönelik hesap dökümünüzü gelir belgesi olarak getirmelisiniz.

Konuda yazanlar dışında merak ettiğiniz soru veya sorular varsa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir