Yasal Takibi Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalardan alınan tüketici kredileri ile alınan kredi kartlarının borcu 90 gün içinde ödenmesi gereklidir. Bankalar bu sürede ödenmemiş borçlar için borçlulara yasal takip işlemlerini başlatırlar. Takip sonrasında da aynı şekilde borç ödenmezse, bankalar tarafından icra ile karşı karşıya geleceksinizdir. İcra sonrasında borç ödense dahi kredi notu çok çok dipleri görecektir. Bu yüzden de daha sonrasında kredi notu düşük olduğu için başka bankadan kredi çekemeyeceklerdir. Bu yazımızda icra takibi olana kredi veren bankaları sizlerle beraber anlatmaya çalışacağız. İcra takibinde olanların kredi çekmesi için gereken şartları da inceleyeceğiz.

Öncelikle bankaya ödenmeyen borçlar, MB ( Merkez Bankası) tarafından tutulan, bankaların verdiği bilgiler doğrultusunda oluşturulan kara liste adı verilen listede kaydedilir. Bu listeye bulaşan borçlularımızın adı 5 yıl kayıtlı kalmaktadır. Bu durumdaki vatandaşları ölüme terk etmek olmayacağına göre tabiki bazı özel bankalar Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası gibi firmalar kara listedeki müşterilere de kredi vermektelerdir. Bu özel bankalar bu kredi için kesinlikle teminat istemektedirler. Zaten icra takibi veya yasal takibe düşmüşseniz kredi ödemelerinin sorunlu olacağını da bildiklerinden dolayı, yeni kredi verirken tüm önlemleri alacaklardır. Kara liste de olan borçlular ancak mal karşılığı kredi çekmek anlamına gelen ipotek ile kredi çekebilmektedir. İpotek edilecek malların maddi değerinin de , alınacak olan krediyi kapsaması gerekir. Daha net anlatalım;

 

Kedi çekilecek miktar atıyorum 100 bin lira ise, en az 75 bin liralık borçlu adına araç ev arsa tarla arazi istenir, ipotek edebilmek adına. Bu taşınır ve taşınmaz malların tapularıyla beraber bankaya başvurulduğun da, bu kredi taleplerine genellikle olumlu dönülmektedir. Yasal takipte olana kredi yollarından bir diğeri de 6 aydan çok çalışılmış bir yerden gelir belgesi çıkarmaktır. Bankalar kesin olmasa da bu ihtimali değerlendirebilmektedir, bunun yanında var olan maaşınızı da bu bankaya aldırmanız durumunda bir nebze de olsa kredi çekebilmek için artı bir durum söz konusu olabilir.

yine icra takibine düşene kredi başlıklı yazımızın bir diğer çözümü ise kefil bulmaktır, kredi notu yani banka sicili temiz olan birini bulursanız, kredi çekebilirsiniz. Kredi kullanan kişinin risk durumuna göre birden fazla kefil de istenebilmektedir.

—–

Bankaların aradığı diğer bir şart ise kefildir. Kefilin ise, daha önce yasal takibe uğramamış, borçlarını düzenli ödeyen kişiler olmasına dikkat edilmektedir. Yine istenecek kefil sayısı da bankanın istediği şartlardan biri olacak. Kredi kullanacak kişinin, riskli olması ve geri ödememe oranı yüksek olacağı için kefil sayısının en az iki tane olması da istenebilir.

Tüm bu şartların yerine getirilmesine rağmen, bankaların kredi verecek diye bir şart da yoktur. Sadece, yasal takibe uğramış kredi çekebilmesi şanslarını artıran faktörleri açıkladık. Yasal takibe uğramış bir kişinin, teminat göstermeden kredi çekmesi çok zordur.

Yasal takibi olana kredi veren bankalar, Merkez Bankasının uyguladığı kara listeye girmiş ve 5 yıl kredi çekemez kuralını yumuşatıp, bu yılı 3 yıla kadar indirmişler, verdikleri krediye karşılık alacakları teminatlara göre kredi konusunda yardımcı olabileceklerini söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir