Yasal Takibi Olana Kredi Veren Bankalar

Tüketici kredisi veya kredi kartlarının 90 gün boyunca ödenmemesi sonrası bankalar, alacaklarını tahsil etmek için yasal takip işlemi başlatırlar. Bu takip işlemi borçlunun borcunu ödememesiyle icra takibine kadar devam eder. İcra takibine uğramış kişilerinde kredi notları düşeceği için bankalardan yeni bir kredi kullanması da zora girecektir. Yasal takibi olana kredi veren bankalar yazımızda da, banka ile icralık olmuş kişilerin yeni bir kredi çekebilmesinin şartlarını ve karışılacakları güçleri anlatmaya çalışacağız.

Bankalara olan borcundan dolayı icralık olmuş kişiler, Merkez bankasının kara listesine ekleneceklerdir. Merkez bankası tarafından tutulan bu listede, borçlunun ismi yasal olarak 5 yıl kalacaktır. Ama bazı bankalar ki bunlar genellikle özel bankalar, yasal takibe uğramış olan kişilere kapılarını açmaktadır. Bu bankalar, kredi verirken de bazı talepleri olmaktadır. Bu talepler, verecekleri kredinin geri ödenmemesi sonrası, alacaklarını tahsil edebilecekleri teminatlardan oluşmaktadır. Özel bankalarda olsa, yasal takibe uğramış kişilerin kredi taleplerine karşı, banklarına yapılacak ipotek değeri yüksek mallar talep etmektedir.

Özellikle çekilecek kredi tutarı ve faizinin genel toplamının %75’lil değerini karşılayacak değerli malları tercih etmektedirler. Bankalar, kişinin üzerinde kayıtlı araç arza, ev, tarla gibi değerli malların belgelerini, tapularını bankalara ipotek etmesi karşılığında kredi taleplerine olumlu cevap verebilmektedirler. Yine yasal takibe uğramış bir kişiye kredi vermenin diğer bir şartı ise gelir belgesidir. Sabit ve çalıştığı yerde en az 6 aydan fazla çalışma şartının arandığı bu şartta, alınan maaşın kredi çekilecek bankaya aktarılması da kredi kullanımında bir avantaj sağlayacaktır.

Bankaların aradığı diğer bir şart ise kefildir. Kefilin ise, daha önce yasal takibe uğramamış, borçlarını düzenli ödeyen kişiler olmasına dikkat edilmektedir. Yine istenecek kefil sayısı da bankanın istediği şartlardan biri olacak. Kredi kullanacak kişinin, riskli olması ve geri ödememe oranı yüksek olacağı için kefil sayısının en az iki tane olması da istenebilir.

Tüm bu şartların yerine getirilmesine rağmen, bankaların kredi verecek diye bir şart da yoktur. Sadece, yasal takibe uğramış kredi çekebilmesi şanslarını artıran faktörleri açıkladık. Yasal takibe uğramış bir kişinin, teminat göstermeden kredi çekmesi çok zordur.

Yasal takibi olana kredi veren bankalar, Merkez Bankasının uyguladığı kara listeye girmiş ve 5 yıl kredi çekemez kuralını yumuşatıp, bu yılı 3 yıla kadar indirmişler, verdikleri krediye karşılık alacakları teminatlara göre kredi konusunda yardımcı olabileceklerini söyleyebiliriz.

Ahmet Kaya , 7 yıldır e ticaret işi ile meşgul aynı zamanda yatırım araçları konusunda araştırmacı biri son dönemlerde kredi konusunda tecrübeli ve kredi kartları banka kartları ile alakalı konularda hem yeni şeyler öğrenmeyi ayrıca paylaşmayı seviyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir