Kredi Verenler > Banka Haberleri > Yeni Kredi Çektiğimde Kredi Notu Düşer mi ?

Yeni Kredi Çektiğimde Kredi Notu Düşer mi ?


Yeni kredi almak kredi notu puanınızı düşürmez, aksine kredi notunuzu yükseltebilir de, bunun detaylarını sizlerle paylaşalım. Yeter ki mevcut kredinizi borçlarınızı ödeyin. Detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Tüketiciler nakit ihtiyaçlarını, eğitim-sağlık ihtiyaçlarını ya da ev, araba gibi ihtiyaçlarına çözüm bulmak için bankalardan kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bankalar tüketicilere kredi vermeden önce, tüketicinin kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu kredinin onaylanmasında büyük önem taşımaktadır. Ve kredi notuna bağlı olarak bankalar tüketiciden kefil ve teminat isteyebilmektedir. Bunların yanında kişinin gelir durum belgesi de önemlidir. Kredi notu isterse tavan olsun ama gelir durum belgesi olmadığı sürece kişilere kredi çıkamayabilmektedir.

Tüketicilere verilen ihtiyaç kredi limiti, tüketicilerin gelir tutarıyla orantılı olmaktadır. Aynı zamanda kişinin mevcut kredi kartı veya hali hazırda kullandığı bir kredisi olsa da yeni bir kredi çıkmayabilir. Size yeni kredinin çıkmasını istiyorsanız mevcut kredi kartı ve kredi borcunuzu bitirdikten sonra yeni bir kredi çekmeniz, kredi notunuzu düşürmez aksine daha da yükseltir.

Tüketicilerin yeni ihtiyaç kredisi almaları kredi notlarını düşürmez ancak artırabilmektedir. Fakat eğer tüketici birden çok bankadan yeni kredi için başvurup ve hep hayır cevabı alırsa işte o zaman kredi notu düşecektir.

Kredi notunuzun düşesi için bankada bulunan kredi ve kredi borcunuzu ödememenizden veya borcunuzdan dolayı yasal sürece girmiş olmanızdan dolayı kredi notunuz düşecektir. Ancak böyle bir durum söz konusu olmayıp yeni aldığınız kredi sizin kredi notunuz düşürmeyecektir. Yani yeni alacağınız kredinizin kredi notunuzu düşürmesini istemiyorsanız, ilk önce mevcut tüm borçlarınızı ödeyin daha sonra yeni kredi alın. Ve aldığınız yeni kredinin de notunuzu yükselteceğini biliniz.

Yeni Kredi Çektiğimde Kredi Notu Düşer mi ?Son zamanlarda banklar tüketiciler için hazırladıkları ihtiyaç kredi kampanyaları faiz oranını, tüketicilerin kredi notuna göre belirlemektedir. Yani kredi notunuz yükseldikçe kredi faiz oranı da sizin için düşecektir. Bu durum göz önüne alındığında tüketicilerin kredi notunun yüksek olması yeni alacakları kredinin faiz oranı oldukça düşük olacaktır. Yeni çekilecek kredinin de kredi notunu düşürmeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git