Yeni Yılda Kredi oranları Ne Olur?

2015 yılı sonlarına yaklaşırken en çok merak edilen özellikle konut kredi almak isteyenler için kredi faiz oranları 2016 yılı başlarından nasıl bir eğilimde olur? Konut Kredi oranları düşecek mi? Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek? Faizler Ne Olur gibi bir çok soru bulunmaktadır.

Bilindiği üzere 2015 yılı başlarında oldukça uygun olan konut kredileri özellikle Haziran seçimlerinden sonra hızlı bir yükseliş yakalamış olup Kasım 17 itibarı ile 1,10-1,15 arası bir bantta seyir etmektedir. Kredi faiz oranlarının yükselmesinin ana sebebi aslında her ne kadar ülkemizde siyasi gelişmelere bağlanmış olsa da asıl tetikleyen kurum Amerika Merkez Bankası FED’ in aldığı faiz arttırım kararı yükselmenin gerçek sorumlusudur.

Yine FED’ in Aralık ayında da faiz arttırma eğiliminde olduğu ve buna ilişkin güçlü sinyaller verdiği de göz önüne alındığında Kredi Faiz oranları yükselmese dahi en azından önümüzdeki 2-3 aylık dönemde bu oranları korumasını beklemek gerçekçi durmaktadır.

2016 yılı başlarında muhtemelen bu oranlar ile girilmesi şimdilik en güçlü ihtimal olarak görünmektedir. Yeni Yıl Konut Kredisi Oranlarına bakacak olursak 1,08 ile 1,15 aralığında kalması beklenebilir. Ancak Dünya ekonomik parametreleri ve ülkemizin durumu birlikte değerlendirildiği zaman Mart 2016 itibarı ile kredi faizlerinde zayıfta olsa aşağı yönlü bir düşüş beklenebilir.

Konut Kredisi kullanmayı düşünen tüketicilere tavsiyemize gelecek olursak, şayet ilk evinizi alacaksanız ve halen kiracı iseniz bu oranlardan kredi almanızı tavsiye ederiz, Zaten hali hazırda ödediğiniz bir kira gideriniz var dolayısıyla peşinatınız da var ise konut kredisi kullanın. Ola ki ilerleyen dönemlerde Konut Kredisi Faizlerinin düşmesi halinde Konut Kredisi yapılandırma veya kredi taşıma şeklinde düşük faiz oranları ile taksitlerinizi küçültmeniz mümkündür.

2016 Yılı Tüketici Kredi oranları ne olur diye bakacak olursak konut kredisi oranları ile paralel hareket edecektir. şimdilik 1,35-1,45 bandında  kredi almak mümkün ancak Bankaların yeni yıl kredi kampanyalarında 1,25 oranlarını kısa vadeler de örneğin 12 ay vade ile yakalamak mümkün olacaktır.

2016 Taşıt Kredisi oranlarına da bakmak gerekir se 1,29 oranlarını şimdilik görmek mümkün, nacak yeni yıl taşıt kredi kampanya oranları 1,22 seviyelerine kadar düşeceğini beklemekteyiz.

Özetle kredi faiz oranları 2016 yılı ortalarına kadar bu seviyeleri koruma ihtimali bulunmakta, yine Aralık Ayı FED’ in alacağı karar ana yön verici olacaktır. Buda yükselmese dahi bu seviyeleri mart-nisan 2016 tarihine kadar bu oranların altını görmek zor gibi. (Yatırım tavsiyesi değildir)

Benzer yazımız İşsizler Kredi Alabilir mi? başlıklı yazımız ilginiz çekebilir.

Etiketler:


Yeni Yılda Kredi oranları Ne Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git