Kredi Verenler > Yatırım Araçları > Ziraat Bankası Döviz Hesabı

Ziraat Bankası Döviz Hesabı


Türk halkının altından sonra en fazla yatırım yaptığı araçlardan biri dövizdir. Teknolojinin gelişmediği o dönemlerde, insanlar döviz bürolarından aldıkları Dolar, Euro  paralarını altın gibi yastık altlarında saklar, aldıkları dövizin değerlenmesi veya kötü günlerinde TL’ye çevirirlerdi.

Günümüzde bankacılık sisteminin gelişmesi, birikim yapılan altın ve dövizin saklama, çaldırma riskine karşı en güvenli liman olarak gördükleri bankalara açtıkları hesaplar ile hem koruma altına almaktalar hem de dövizlerini değerlendirmektedirler. Yazımızda, ülkemizde döviz kuruna en iyi faiz veren Ziraat Bankası döviz hesabından bahsedeceğiz.

Ziraat Bankasına, döviz hesabı açtırmak için iki yol vardır. İlki elinizde ki fiziki dövizlerin bankalara götürülüp, açılacak döviz hesabına yatırmak veya Ziraat Bankasının internet bankacılığı üzerinden açılacak döviz hesabı ile alacağınız sanal dövizlerden oluşacak hesaplardır. Ziraat Bankası internet bankacılığı ile yapılacak döviz hesabının, şubeden açtırılacak döviz hesaplarına göre daha avantajlı olacağını belirtelim.

Nedir bu avantajlar diye sorarsanız, şubeden açılacak hesaplarda hesap işletim ücreti ve vergi kesintilerinin olduğunu, buna karşılık internet bankacılık sistemi üzerinden açılacak döviz hesaplarında işletim ücreti, vergilendirmenin olmadığını ve vadeli döviz hesaplarına daha fazla faiz verdiği bilinen bir gerçektir. Çünkü internet bankacılığı üzerinden açılacak hesaplarda, devlet tarafından her hangi bir vergilendirme yapılamamaktadır.

Ziraat Bankası döviz hesaplarını incelediğimizde 3 farklı döviz hesabı görmekteyiz. İlki, faiz işleminin olmadığı, dilediğinizi zaman Ziraat Bankası şubelerinden veya ATM’lerden çekebileceğiniz, dilediğiniz zaman döviz hesabına yeni dövizler ilave edebileceğiniz Vadesiz döviz hesabıdır. İkinci döviz hesabı ise hesaba yatırılan dövizin bankada kalacağı süreye göre faizin işlediği vadeli döviz hesaplarıdır.

Ziraat Bankası şubeleri veya internet bankacılık sisteminden 3 yıla kadar vade açılabilmektedir. Vade bitiminde anaparayla beraber faizini de alabilmektesiniz.  Açılan vadeli döviz hesabınızda ki dövizleri, vadesinden önce çektiğinizde ana parayla beraber o zaman kadar ki vadesiz mevduat faiziyle beraber alabilmektesiniz. Diğer bir döviz hesabı ise Vefalı döviz hesabıdır.

Vefalı Döviz Hesabı artan faiz oranları ile daha fazla kazandırıp, aynı zamanda ihtiyacınız olduğunda para çekebileceğiniz vadeli mevduat hesabıdır. Vefalı Hesap 92 gün vadeli 8 dönem, 181 gün vadeli 4 dönem ve 366 gün vadeli 2 dönem olarak açılabilmektedir. Son olarak da Vefalı döviz hesabı açabilmek için alt limit 5.000 Dolar/Euro, en yüksek limit ise 250.000 Dolar/Euro’dur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git